Stan klęski żywiołowej. Premier zapowiada
Powodzie w Polsce nie ustają. Premier Donald Tusk zlecił w niedzielę przygotowanie rozporządzenia o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.
2024-09-15, 18:58
"Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej" - poinformował w niedzielę wieczorem Donald Tusk na platformie X.
Wcześniej szef rządu zapewnił, że nikt poszkodowany w powodzi nie zostanie pozostawiony samemu sobie. Premier zlecił ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną. Pomoc finansową zapowiedział już także minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
TUTAJ możesz śledzić również naszą relację z terenów zagrożonych powodzią.
Głos zabrała również ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. "Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonują przeglądu pod kątem możliwości udzielenia doraźnej pomocy na usuwanie skutków nadzwyczajnych opadów. W poniedziałek będziemy ogłaszać konkretne decyzje w tej sprawie" - przekazała w mediach społecznościowych.
REKLAMA
UE oferuje wsparcie krajom dotkniętym powodziami
Wsparcie krajom dotkniętym powodziami oferuje też Unia Europejska. Wpisy na portalu X opublikowali przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel.
Katastrofalne i niszczycielskie - tak o powodziach, które nawiedziły europejskie kraje, napisali liderzy unijnych instytucji. "Łączę się w bólu z poszkodowanymi i rodzinami ofiar" - podkreślił przewodniczący Rady. Charles Michel podziękował też służbom ratunkowym w krajach dotkniętych kataklizmem oraz wolontariuszom za niesienie pomocy.
W podobnym tonie utrzymany jest wpis szefowej Komisji, która złożyła kondolencje rodzinom ofiar. Podziękowała również wszystkim, którzy pomagają w ewakuacji za ich niestrudzoną pracę. "Unia Europejska jest gotowa udzielić wsparcia" - podkreśliła Ursula von der Leyen.
REKLAMA
Jak informowała w sobotę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, każdy kraj, który uzna, że potrzebuje wsparcia, może aktywować unijny mechanizm obrony cywilnej. Za jego pośrednictwem Komisja koordynuje przekazywaną pomoc. A później, po opanowaniu sytuacji i oszacowaniu strat, każdy kraj może wystąpić do Komisji o pomoc finansową przy odbudowie z unijnego Funduszu Solidarności.
Czytaj także:
- Wisła, Olza, Biała i wiele więcej. Prawie 100 przekroczeń stanów alarmowych na rzekach
- Spełnił się najgorszy scenariusz. Rwąca rzeka zerwała mosty w Głuchołazach
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskieradio24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w Internecie na stronie polskieradio24.pl.
PAP, IAR/ro
REKLAMA