Trwa walką z powodzią. Kolejny ważny alert RCB. Chodzi o wodę
Odbiorcy na terenie trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego otrzymali ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, że kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt.
2024-09-16, 16:39
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Relacjonujemy minuta po minucie na stronie polskieradio24.pl.
Alert RCB
"Uwaga! Kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Nie jedz żywności, która miała kontakt z wodą - wyrzuć ją bez względu na stan opakowania" - to treść rozsyłanego SMSa.
RCB zaleca by unikać kontaktu z wodą powodziową i nosić wodoodporne ubrania oraz gumowce, co pozwoli zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z zanieczyszczeniami.
Rekomendowane jest, by po każdym kontakcie z wodą powodziową lub zanieczyszczonymi nią przedmiotami, dokładnie myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund.
REKLAMA
RCB przypomina też, by używać tylko przefiltrowanej lub butelkowanej wody do picia i przygotowywania posiłków. "Woda powodziowa może zawierać niebezpieczne patogeny i chemikalia" - podkreślono.
Wydano także ostrzeżenie dotyczące przydatności wody do spożycia. "Jeśli woda powodziowa dostała się do domu, należy dokładnie zdezynfekować wszystkie powierzchnie, z którymi miała kontakt" - powiadomiło RCB.
Jeśli zwierzęta miały kontakt z wodą powodziową, należy skonsultować się z weterynarzem. "Może być konieczne ich badanie oraz podanie odpowiednich leków profilaktycznych" - napisano.
Przypomniano także, aby zwracać uwagę na wszelkie objawy chorobowe, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka czy biegunka. "Jeśli wystąpią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem" - ostrzega RCB i zachęca do śledzenia informacji na stronach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
REKLAMA
Podobny apel wystosował GIS
Główny Inspektor Sanitarny apeluje do mieszkańców terenów objętych powodzią, aby pili wodę butelkowaną lub dostarczaną beczkowozami. Woda z wodociągów na tych terenach może być skażona i jej picie może być przyczyną groźnych chorób.
Rzecznik GIS Marek Waszczewski podkreślił, że w obecnej sytuacji nie jest możliwe zapewnienie wody z wodociągów, która nadawałaby się do picia. - Praca zakładów, które zajmują się wodociągami - tak jak innych zakładów, na zalanych terenach - jest zakłócona, dlatego apelujemy o ostrożność - mówił rzecznik.
Posłuchaj
Rzecznik GIS apeluje o unikanie wody z wodociągów na zalanych terenach (IAR) 0:20
Dodaj do playlisty
Także woda z prywatnych studni, na terenach objętych powodzią, nie nadaje się do spożycia. Studnie będą musiały być odkażone, gdy powódź ustąpi. Również żywność, która została zalana w wyniku powodzi, nie nadaje się do spożycia.
Zobacz też:
IAR/PAP/mr
REKLAMA
REKLAMA