Zalana Europa. Wielka woda widoczna z kosmosu

Z żywiołem walczy nie tylko Polska. Wielka woda spowodowała ogromne zniszczenia także w Czechach, Słowacji, Rumunii, Niemczech i Austrii. Zdjęcie satelitarne pokazujące skutki ataku wielkiej wody, wzdłuż granicy polsko-czeskiej, udostępnił Europejski program obserwacji Ziemi Copernicus.

2024-09-16, 18:15

Zalana Europa. Wielka woda widoczna z kosmosu
Zdjęcie satelitarne udostępnił europejski program Copernicus . Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK; Copernicus EU

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Relacjonujemy minuta po minucie na stronie polskieradio24.pl.

***

Zdjęcie zostało wykonane 15 września przez satelitę radarowego. W ramach usługi zarządzania kryzysowego Copernicus zaktywizował zespół ds. spraw mapowania na żądanie. Dzięki temu można będzie opracować szczegółowe mapy dotkniętych powodzią obszarów.


Korespondenci Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację powodziową Korespondenci Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację powodziową

Sytuacja u naszych południowych sąsiadów jest coraz gorsza. W czeskiej Ostrawie woda przedostaje się do miasta przez uszkodzenia w wałach przeciwpowodziowych. Niektórzy mieszkańcy zostali odcięci od prądu i sieci komórkowej, a lokalna ciepłownia zdecydowała się na wyłączenie dostępu do ciepłej wody.

REKLAMA


Zdjęcie satelitarne udostępnił europejski program Copernicus Zdjęcie satelitarne udostępnił europejski program Copernicus

Około godziny 15 czeskie media poinformowały o pęknięciu tamy na zbiegu rzek Odry i Opawy, co stwarza dodatkowe zagrożenie zalaniem kolejnych dzielnic miasta. Z uwagi na trudne warunki pogodowe, ewakuacja jest bardzo utrudniona.

Powódź w Europie. Z żywiołem walczy kilka krajów

Również w Bratysławie rośnie niepokój, gdyż poziom Dunaju systematycznie się podnosi. W poniedziałek w południe osiągnął 9 metrów - niewiele mniej niż rekordowe 10 metrów. Sytuację na Dunaju bacznie obserwuje także Budapeszt. Tymczasem w Austrii fala kulminacyjna rzeki nadal powoduje spustoszenia, a walka z powodzią jest dodatkowo utrudniona przez opady deszczu i śniegu. Jeden z austriackich strażaków zginął podczas akcji ratunkowej.

Czytaj także:

W innych regionach Europy również trwają ewakuacje. W Rumunii, gdzie życie straciły co najmniej cztery osoby, ponad 5 tysięcy domów musiało zostać opuszczonych. Drogi w ośmiu regionach są zablokowane lub poważnie uszkodzone.

REKLAMA

Zagrożenie powodzią nie omija także Niemiec. W Dreźnie, w Saksonii, rzeka Łaba podniosła się do poziomu ponad pięciu metrów, a w miejscowości Schoena przekroczyła sześć, co zmusiło władze do ogłoszenia trzeciego stopnia zagrożenia powodziowego.

polsatnews.pl, bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej