Szczepienia interwencyjne na terenach powodziowych? GIS potwierdza

Główny Inspektorat Sanitarny aktualnie zbiera informacje i szacuje jakie jest zapotrzebowanie na szczepionki na terenach dotkniętych powodzią. Zabezpieczone są szczepionki przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu i żółtaczce typu A dla wybranych grup osób.

2024-09-18, 07:41

Szczepienia interwencyjne na terenach powodziowych? GIS potwierdza
Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. Foto: PAP/Paweł Supernak

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

***

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski zapowiedział, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, będą szczepienia interwencyjne na terenach powodziowych. Wskazał, że obejmą one określone grupy.

- Po pierwsze jest to ludność zalanych obszarów, w tym przypadku to szczepienia: dur brzuszny i WZW A. Druga grupa - to są funkcjonariusze, czyli straż pożarna, ratownicy, którzy mają dłuższy kontakt z wodą powodziową. Taka jest na razie koncepcja, żeby wystąpić z możliwością i dostępnością tych szczepień - wskazał Grzesiowski.

REKLAMA

Decyzje na kolejnych etapach

- Na razie nie zostały wyznaczone konkretne grupy osób, ani miejsca szczepień, bo jest to przedwczesne na tym etapie - dodał Główny Inspektor Sanitarny.

Posłuchaj

Główny inspektor Sanitarny o szczepieniach na terenach objętych powodzią (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Przypomnijmy, że w środę odbędzie się kolejne spotkanie zespołu do spraw zarządzenia kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia.

Powodzie zwiększają ryzyko wystąpienia różnych chorób - w wodzie powodziowej znaleźć się mogą bakterie kałowe, bakterie E. coli, inne drobnoustroje, ale i zanieczyszczenia chemiczne.

Choroby związane z wodą powodziową

Rzecznik GIS Marek Waszczewski podkreślił, że jeśli woda powodziowa coś zalała - może być to na przykład żywność, którą mieliśmy schowaną w domu - należy traktować ją jako skażoną i zutylizować. Wskutek kontaktu z wodą powodziową może wystąpić szereg chorób.

REKLAMA

- Mówimy tutaj o salmonellozach, ale też o innych zakażeniach pokarmowych. Zagrożeniem jest czerwonka bakteryjna, dur brzuszny, a także wirusowe zapalenie wątroby typu A, czy na przykład tężec - powiedział Marek Waszczewski.

Najważniejsze przestrzeganie zasad higieny

- Kluczowym dla zapobiegania wystąpieniu takich chorób na terenach powodziowych jest przestrzeganie zasad higieny. Oczywiście przede wszystkim zalecamy, żeby do tej wody powodziowej się nie zbliżać. Zdajemy sobie jednak wszyscy sprawę, że część osób bierze udział w usuwaniu skutków powodzi, a niektórzy będą już powoli wracali do swoich domów - wyjaśnił.

W sytuacji, kiedy ktoś wróci do swojego domu i będzie z niego usuwał skutki powodzi, powinien pamiętać, żeby ubrać się właściwie, założyć rękawice ochronne i gumowe buty. Po kontakcie ze skażonymi przedmiotami, a tak należy traktować wszystkie przedmioty w domu, które zostały zalane przez wodę, należy umyć ręce i je zdezynfekować.

W momencie, kiedy woda będzie opadać, stacje sanitarne oraz GIS będą na tych zagrożonych terenach podejmować działania informacyjne, by mieszkańcy wiedzieli, jak się uchronić przed zagrożeniami zdrowotnymi.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej