Zamknięte szkoły. MEN informuje, w ilu miejscach nie ma zajęć

Niemal 500 szkół w czterech województwach przerwało zajęcia. Najwięcej na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

2024-09-18, 12:00

Zamknięte szkoły. MEN informuje, w ilu miejscach nie ma zajęć
"Ruszyła telefoniczna linia wsparcia dla uczniów, rodziców, nauczycieli z terenów dotkniętych powodzią" - informuje resort edukacji. Foto: Jacek Dolata – Stronie Śląskie & Ministerstwo Edukacji Narodowej

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

Powołując się na informację od kuratorów oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało, że w województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim w 495 szkołach zawieszono zajęcia. 

Najwięcej placówek przerwało nauczanie w Opolskiem (222) i na Dolnym Śląsku (219). W Lubuskiem sytuacja dotyczy 52 szkół. Na Śląsku trzech.

Specjalna telefoniczna linia wsparcia

MEN uruchomiło telefoniczną linii wsparcia. Powstała ona we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

REKLAMA

Resort zaznaczył, że przed kadrą nauczycielską pojawiły się w związku z sytuacją powodziową nowe wyzwania. Wśród nich jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

"Nauczyciele, rozmawiając z uczniami, powinni pamiętać, aby nie wzbudzać dodatkowego lęku, a także pozwolić dzieciom i młodzieży, mówić o swoich emocjach. Ważne jest wskazanie sposobów radzenia sobie w trudnej sytuacji. Istotna jest obserwacja dziecka/ucznia czy dziecko i jego rodzina nie potrzebują dodatkowej pomocy" - czytamy na stronie resortu.

Dyżury w telefonicznej linii wsparcia pełnią między innymi doradcy w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Czytaj także:

Odwołane lekcje

We wtorek ministerstwo informowało, że w wyniku powodzi w woj. dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zajęcia zawieszono w ponad 600 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.

ZUS informuje, że w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Posłuchaj

IMGW: kolejne miejscowości zagrożone powodzią. Relacja Marty Szulborskiej (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską, że resort cały czas kontaktuje się z kuratorami oświaty, by otrzymać informacje o najpilniejszych potrzebach na dotkniętych żywiołem terenach. - Reagujemy na te zgłoszenia, aby realna pomoc trafiła tam, gdzie jest najbardziej potrzebna - oświadczyła.

REKLAMA

[JEDYNKA] Pomoc UE dla powodzian. Karnowski podaje szczegóły

ms/Ministerstwo Edukacji Narodowej, IAR, PAP

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej