Nowy wariant COVID-19 zdominuje Europę. Wiemy, jak go rozpoznać

Za kilka tygodni wariant XEC wirusa SARS-CoV-2 może stać się dominujący. To hybryda wcześniejszych KS.1.1 i KP.3.3, które teraz dominują w Europie. Do tej pory XEC wykryto w 27 krajach i wirus dalej się rozprzestrzenia.

2024-09-20, 15:34

Nowy wariant COVID-19 zdominuje Europę. Wiemy, jak go rozpoznać
Najnowsze badania naukowców dają nadzieję na nowe terapie leczenia wirusa COVID-19. Foto: Shutterstock/Hananeko_Studio

To jedna z odmian omikrona, która przyjmuje kolejne postacie. "Nowy podwariant rozprzestrzenia się dość szybko i wygląda na potencjalnego kolejnego konkurenta w walce z dominującymi obecnie podwariantami KP.3.1.1., być może rywalizującymi z XEC" - napisał na platformie X Mike Honey z Melbourne w Australii, analityk danych dotyczących COVID-19.

Kilka nowych mutacji

Jak informuje BBC, nowy wariant po raz pierwszy zidentyfikowano w czerwcu w Niemczech, a od tego czasu wariant XEC pojawił się w Wielkiej Brytanii, USA, Danii i kilku innych krajach. Eksperci twierdzą, że nowy wariant zawiera kilka nowych mutacji, które zapewnią mu łatwość rozprzestrzenienia się tej jesieni. Ciężkim przypadkom powinny jednak zapobiegać szczepienia.

Czytaj także:

Wariant XEC jest hybrydą wcześniejszych podwariantów KS.1.1 i KP.3.3, które obecnie dominują w Europie. Jak dotąd obecność XEC stwierdzono w 500 próbkach z 27 krajów, w tym z Polski, Norwegii, Luksemburga, Ukrainy, Portugalii i Chin. Eksperci wskazują na silny rozwój wariantu w Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii.

REKLAMA

Jak rozpoznać chorobę?

Objawy wariantu XEC są zbliżone do tych charakterystycznych dla wcześniejszych wariantów choroby. Wśród nich są: gorączka, ból gardła, kaszel, utrata węchu, utrata apetytu i bóle ciała. Ten przedostatni objaw wymieniany jest częściej niż pozostałe.

W związku z tym, że jest to odmiana wariantu omikron, eksperci uważają, że aktualne istniejące szczepionki zapewnią wystarczającą ochronę przed ciężkim przechorowaniem wirusa i hospitalizacją.


BBC/Financial Express/PAP/łp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej