Miliardy na usuwanie skutków powodzi. Kiedy KE wypłaci pieniądze?

Trwają intensywne konsultacje na linii Komisja Europejska - Polska, by unijne pieniądze szybko trafiły na usuwanie skutków powodzi. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała w Komisji, że do Brukseli powinna teraz dotrzeć pełna dokumentacja z Warszawy oszacowanych strat.

Beata Płomecka

Beata Płomecka

2024-09-23, 15:28

Miliardy na usuwanie skutków powodzi. Kiedy KE wypłaci pieniądze?
Wielkie sprzątanie po powodzi na południu Polski . Foto: PAP/Sławek Pabian

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

***

O tym, że część pieniędzy z unijnego budżetu może być przekierowanych na zalane tereny z przyznanych już funduszy spójności poinformowała w ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas wizyty we Wrocławiu. W przypadku Polski mowa o 5 miliardach euro. Cała pula dla krajów dotkniętych powodzią to 10 miliardów euro.

Posłuchaj

O szczegółach korespondentka Polskiego Radia - Beata Płomecka (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

- To na razie pierwsze i wstępne szacunki, wyliczone przez ekspertów możliwości szybkiego przesunięcia pieniędzy - podkreślają unijni urzędnicy w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia. Nie jest wykluczone, że ta pula zostanie zwiększona, jeśli takie będą potrzeby i możliwości. - Wszystko zależy od pracy wykonanej po stronie Polski - powiedział jeden z urzędników.

REKLAMA

Kiedy pieniądze trafią do Polski?

Ale na pytanie, kiedy dokładnie pierwsze pieniądze zostaną przelane na polskie konta Komisja nie potrafi odpowiedzieć. Unijni urzędnicy mówią, że szybko, że to kwestia tygodni. Na pewno wszystkie popowodziowe inwestycje sfinansowane z unijnych funduszy będą wyłączone z rygorystycznych wymogów. A to oznacza, że pieniądze zostaną wypłacone z europejskiej kasy jeszcze zanim inwestycje zostaną ukończone. Bowiem zgodnie z obowiązującymi regułami, najpierw trzeba przesłać faktury do Komisji, by ubiegać się o zwrot kosztów. Ponadto Polska nie będzie musiała dokładać z krajowego budżetu na realizację projektów sfinansowanych z unijnego budżetu.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej