"Nie było takiej przepowiedni". Maciej Siembieda rozwiewa wątpliwości ws. "444"
- To jest wymysł, który pozwolił mi tą historią uporządkować, zarządzać nią - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i dziennikarz Maciej Siembieda, autor książki "444".
2024-09-26, 22:30
Maciej Siembieda jest jednym z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych w Polsce. Przez trzydzieści lat pracy w mediach prowadził śledztwa historyczne, a za poświęcone im reportaże trzykrotnie otrzymał "Polskiego Pulitzera", czyli Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W ciągu siedmiu lat wydał sześć powieści z Jakubem Kanią ("444", "Miejsce i imię", "Wotum", "Kukły", "Kołysanka", "Orient").
"444" jest pierwszą częścią cyklu z prokuratorem IPN Jakubem Kanią. Inspirowana jest wydarzeniami związanymi z obrazem "Chrzest Władysława Warneńczyka" Jana Matejki. - Obraz był, jest i pozostanie tajemnicą. Przez dziesięciolecia znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych polskich dzieł sztuki, które zaginęły podczas II wojny światowej. Tymczasem znajdował się depozycie Muzeum Narodowego. Człowiek, który go oddał, obiecał też, że dostarczy dokument własności. Zrobił to po kilku latach, by następnej nocy umrzeć. Jego personalia objęte są klauzulą poufności. Po napisaniu książki miałem kontakt z inicjatywy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaproponowano mi wymianę, ale nie przystałem na nią. Miałem opowiedzieć wszystko, co wiem, by w zamian nie dowiedzieć się niczego. Powiedziano mi jedynie, że nie miałem racji, jakoby obraz kiedykolwiek wyjechał z Polski - powiedział Maciej Siembieda.
Posłuchaj
- Najpewniej obraz był przez pewien czas ukrywany w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Sytuacja jest przedziwna, nigdy nie udało mi się dotrzeć do prawdy - dodał.
REKLAMA
Przepowiednia
W książce Siembiedy obraz Jana Matejki przechodzi z rąk do rąk, będąc najczęściej kradzionym dziełem sztuki w Polsce. O tajemnicze malowidło walczą m.in.: hitlerowski złodziej dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego. W niebezpieczny pościg za arcydziełem zostaje wciągnięty również prokurator IPN Jakub Kania, który odkrywa związek dzieła z tajemniczą przepowiednią: co 444 lata cztery osoby otrzymają możliwość pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jedną z tych osób był Władysław Warneńczyk. - Nie było takiej przepowiedni. To jest wymysł, który pozwolił mi tą historią uporządkować, zarządzać nią - tłumaczył Maciej Siembieda.
Siembieda jest też autorem thrillera szpiegowskiego "Gambit" oraz sagi sensacyjnej "Katharsis", "Nemezis", "Kairos" (premiera jesienią 2024 roku). Trzykrotnie był nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, zdobył ją za "Katharsis". Do sześciu z dziewięciu powieści Macieja Siembiedy sprzedane zostały prawa do ekranizacji. ***
Audycja: Więcej niż kryminał
Prowadzi: Grzegorz Kalinowski
Goście: Maciej Siembieda (pisarz)
Data emisji: 26.09.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24
REKLAMA
REKLAMA