Orlen przegrał z Komisją Europejską przed TSUE. Chodzi o Gazprom
TSUE zdecydował, że ugoda Komisji Europejskiej z rosyjskim gigantem paliwowym była zgodna z prawem.
2024-09-26, 12:36
W 2015 roku Komisja Europejska zarzuciła Gazpromowi praktyki monopolistyczne, łamanie zasad konkurencji, nadużywanie pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej, zawyżanie cen wedle własnego uznania i dzielenie rynku gazu.
Mimo dowodów na takie postępowanie Komisja Europejska trzy lata później - w maju 2018 roku poszła z Gazpromem na ugodę, gdy rosyjski koncern zobowiązał się do zmiany postępowania.
Skarga z Polski
Ugoda spotkała się z krytyką części krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, oraz spółek energetycznych. Wskazywano, że działania Gazpromu przyniosły szkody firmom z Europy Środkowo-Wschodniej. Dodawano także, że Gazprom nie zmienił całkowicie modelu swojej działalności w Unii Europejskiej i szkodliwe praktyki nadal występowały.
Posłuchaj
Skargę na ugodę KE z Gazpromem złożyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W lutym 2022 roku skarga ta została oddalona przez Sąd Unii Europejskiej, który uznał, że decyzja Komisji Europejskiej nie była obarczona błędami proceduralnymi i merytorycznymi. Po przejęciu PGNiG-u to Orlen kontynuował spór z Brukselą przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości.
REKLAMA
Dziś ostateczne przegrał, bo sędziowie przyznali rację Komisji.
Czytaj także:
- Gazprom drenuje portfele Rosjan. To sposób Kremla na finansowanie wojny
- Wybuch gazociągu Nord Stream 2. Gazprom chce odszkodowanie od firm ubezpieczeniowych
IAR/AM
REKLAMA