Wybuch gazociągu Nord Stream 2. Gazprom chce odszkodowanie od firm ubezpieczeniowych

2024-03-13, 10:14

Wybuch gazociągu Nord Stream 2. Gazprom chce odszkodowanie od firm ubezpieczeniowych
Spółka Nord Stream należąca do Gazpromu chce 400 mln euro od firm ubezpieczeniowych. Foto: Shutterstock/BalkansCat

Szwajcarska spółka Nord Stream, należąca do rosyjskiego Gazpromu, pozwała Lloyd's Insurance Company i Arch Insurance (EU), które ubezpieczały gazociąg Nord Stream 2. Nord Stream chce 400 mln euro od firm ubezpieczeniowych. 

Pozew wpłynął do sądu w Londynie w lutym i dotyczy wybuchu w 2022 r. gazociągu przesyłającego gaz z Rosji do Niemiec - poinformowała agencja Reutera

Nord Stream chce 400 mln euro od firm ubezpieczeniowych, które odmówiły wypłacenia odszkodowania za zniszczenia wywołane wybuchem. Powody odmowy wypłacenia odszkodowania nie są znane. Wybuch gazociągu, który nastąpił w niejasnych okolicznościach, spowodował według akt sprawy szkody w wysokości 1,2-1,35 mld euro.

Nord Stream wskazuje, że koszty dotyczą "wypompowania wody, ustabilizowania rurociągu i przeprowadzenia należytych napraw oraz uzupełnienia utraconego gazu" - podała take agencja Reutera.

Firmy ubezpieczenowe nie komentują sprawy

Firma Nord Stream potwierdziła, że pozwała firmy ubezpieczeniowe wystawiające polisy od wszelkiego ryzyka i nadwyżkową polisę od wszelkiego ryzyka. Firma Lloyd odmówiła komentowania sprawy, a Arch nie odpowiedziała na pytania agencji Reutera.

Mimo wielu wzajemnych oskarżeń o spowodowanie wybuchu nikt nie przyznał się do ataku na gazociąg Nord Stream 2. 

We wrześniu 2022 roku rurociągi, transportujące pod Morzem Bałtyckim rosyjski gaz do Niemiec, zostały zniszczone w wyniku serii wybuchów. Do eksplozji doszło w szwedzkiej i duńskiej strefie ekonomicznej. Niezależne dochodzenia prowadziły: Szwecja, Dania i Niemcy.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej