Ataki Izraela na Liban, polscy żołnierze są tam na misji ONZ. Jest komunikat Dowództwa Operacyjnego

W izraelskich atakach w tym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin zginęły 92 osoby. Libańskie ministerstwo zdrowia informuje, że ranne zostały 153 osoby. Na pograniczu Libanu i Izraela w ramach misji ONZ stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje o sytuacji żołnierzy. 

2024-09-27, 07:04

Ataki Izraela na Liban, polscy żołnierze są tam na misji ONZ. Jest komunikat Dowództwa Operacyjnego
Izraelski atak w Bejrucie. Foto: PAP/EPA/WAEL HAMZEH

W nowych atakach izraelskie bomby spadły między innymi na libańską stolicę - Bejrut. W nalocie miał zginąć Mohammad Surur, znany jako Abu Saleh, dowódca jednostek dronowych Hezbollahu.

- Oceny wskazują, że na chwilę obecną nie ma konieczności ewakuacji kontyngentu - przekazał ppłk Jacek Goryszewski z Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Od poniedziałku Izrael intensywnie bombarduje Liban. W atakach zginęło w tym czasie około 600 osób, a ponad 1 800 jest rannych. Ponad 30 tysięcy osób musiało uciekać do Syrii. Władze w Jerozolimie odrzuciły propozycję trzytygodniowego wstrzymania ognia z Libanem, o co apelowali przywódcy państw Grupy G7, Unii Europejskiej oraz trzech krajów Bliskiego Wschodu.

Możliwa dalsza eskalacja

Izraelscy dowódcy ogłosili już przygotowania do operacji lądowej w południowym Libanie, co budzi obawy o dalszą eskalację konfliktu. Wojsko i rząd Izraela deklarują, że celem jest zniszczenie arsenału Hezbollahu oraz zlikwidowanie dowódców i bojowników tego szyickiego ugrupowania.

REKLAMA

Na pograniczu Libanu i Izraela stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) UNIFIL w Republice Libańskiej, realizujący misję pokojową w ramach sił ONZ. Kontyngent zajmuje się też ochroną ambasady RP w Bejrucie; liczy ok. 250 żołnierzy i pracowników.

"Akceptowalny poziom ryzyka"

Jak zaznaczył oficer, obecna ocena sytuacji w regionie "wskazuje na akceptowalny poziom ryzyka", mimo nieustannego wzrostu napięcia. - To oznacza, że na chwilę obecną nie ma konieczności ewakuacji kontyngentu. PKW UNIFIL pozostaje w gotowości do kontynuowania swoich zadań mandatowych, z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa określonych przez dowódcę misji UNIFIL oraz Dowódcę Operacyjnego RSZ - zapewnił ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dodał, że ostatnie ataki na cele w Libanie nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia dla polskich żołnierzy. Obecnie żadne z państw członkowskich misji UNIFIL nie podjęło decyzji o ewakuacji swoich żołnierzy.

- Główne decyzje dotyczące reakcji na eskalację podejmować będą dowództwa międzynarodowe w ramach ONZ w koordynacji z odpowiednimi organami narodowymi poszczególnych państw - przekazał oficer.

REKLAMA

Działania w ramach misji ONZ

Misja UNIFIL funkcjonuje od 1978 roku. ONZ zdecydowała o jej rozpoczęciu w związku z atakami przeprowadzanymi na Izrael z terenu Libanu przez Organizację Wyzwolenia Palestyny, na co Izrael zareagował wkroczeniem własnych wojsk na teren Libanu. Siły ONZ od tego czasu tworzą swego rodzaju strefę buforową na granicy izraelsko-libańskiej, co jednak nie zapobiegło konfliktom w latach 1982-1985 i w 2006 roku.

W skład misji wchodzą m.in. żołnierze z Włoch (największy kontyngent), Francji, Niemiec, a także Chin czy Indii.

Czytaj również:

pg/iar/pap

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej