Skrajna prawica blisko przejęcia władzy w Austrii. Wybory już w niedzielę

- Pytanie, czy Wolnościowa Partia Austrii jest w stanie wejść do rządu lub go stworzyć (…). To kanclerz Austrii Karl Nehammer, lider Austriackiej Partii Ludowej, będzie decydował, czy wejdzie z nimi w koalicję - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Andrzejewski (Instytut Zachodni, Instytut Studiów Politycznych PAN).

2024-09-28, 08:55

Skrajna prawica blisko przejęcia władzy w Austrii. Wybory już w niedzielę
Herbert Kickl - lider Wolnościowej Partii Austrii na wiecu wyborczym. Wiedeń, Austria 27.09.2024 r.Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

W najbliższą niedzielę w Austrii odbędą się wybory parlamentarne. Szanse na wejście do Rady Narodowej ma sześć ugrupowań. Sondaże wskazują na prawdopodobne zwycięstwo populistyczno-nacjonalistycznej Wolnościowej Partii Austrii.

Od początku kampanii wyborczej na czele sondaży utrzymuje się FPOe, będące prawicowo-populistycznym ugrupowaniem o silnym profilu antyunijnym. W swoim programie skupia się ono na hasłach nacjonalistycznych i antyimigranckich.

Dr Piotr Andrzejewski zaznaczył, że Wolnościowa Partia Austrii długo pracowała na taki wynik. - To rezultat wielu lat budowania swojej pozycji. Wolnościowa Partia Austrii powstała w 1956 r., ale prawdziwy wzrost przyszedł 30 lat później, gdy w 1986 r. jako pierwsza w Europie dokonała zwrotu populistycznego. Odpowiadał za to kontrowersyjny polityk, Jorg Haider, to on doprowadził partię na wyżyny w 1997 r. - przypominał.

Jak dodał, osobną kwestią jest możliwość wejścia Austriackiej Partii Ludowej w koalicję z Wolnościową Partia Austrii, jak zauważył, może tu mieć znaczenie osobista niechęć kanclerza Austrii i szefa OeVP Karla Nehammera do przywódcy FPOe Herberta Kickla, sięgająca jeszcze czasów skandalu na Ibizie w 2019 r., który skompromitował polityków Wolnościowej Partii Austrii.

REKLAMA

Posłuchaj
25:07 PR24_mp3 2024_09_27-20-33-24.mp3 Dr Piotr Andrzejewski o wyborach w Austrii (Świat w powiększeniu)
W swoim programie liderzy FPOe szczególny akcent kładą na wprowadzenie jasnych zasad udzielania azylu oraz ochronie austriackich granic. Domagają się również utrzymania przez Austrię neutralności oraz wzmocnienia armii, czy też zaprzestania wspierania finansowego innych krajów - w domyśle Ukrainy.

Oprócz tego FPOe silnie akcentuje kwestie społeczne, takie jak konieczność zapewnienia wsparcia dla najbardziej potrzebujących, pomocy społecznej oraz reformy systemu opieki zdrowotnej.

Czytaj także:

Według ostatnich przedwyborczych sondaży największe szanse na wejście do parlamentu ma sześć partii. Są to: Wolnościowa Partia Austrii (FPOe) – 27 proc., Austriacka Partia Ludowa (OeVP) – 25 proc., Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) – 20 proc., Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) – 11 proc., Zieloni (Gruene) – 9 proc. oraz Partia Piwa (Bierpartei) – 4 proc.

***

REKLAMA

AudycjaŚwiat w powiększeniu
ProwadzącyMichał Strzałkowski
Gość: dr Piotr Andrzejewski (Instytut Zachodni)
Data emisji: 27.09.2024
Godzina emisji: 20.33

PR24/ak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej