"Zamrożenie konfliktu". Były ambasador o scenariuszach dla Ukrainy

- Zwycięstwo Ukrainy, w sensie, że obroni państwowość, pozostaje poza dyskusją - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski w Ukrainie, Kazachstanie i Kirgistanie Jacek Kluczkowski.

2024-09-30, 11:50

"Zamrożenie konfliktu". Były ambasador o scenariuszach dla Ukrainy
Kluczkowski: kompromis dla Ukraińców będzie przyjęty jako porażka. Foto: PAP/EPA/KATERYNA KLOCHKO

Prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił w USA "plan zwycięstwa" swojego kraju w wojnie z Rosją. Brytyjski tygodnik "The Economist" podkreśla jednak, że Ukraina bardziej potrzebuje zmiany kursu i zdefiniowania na nowo, czym jest zwycięstwo. "Jeśli Ukraina i jej zachodni sojusznicy mają wygrać, muszą najpierw mieć odwagę przyznać, że przegrywają" - zaznacza tygodnik.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie jest to analiza, ale retoryczny zabieg. - Na pewno wojnę przegrywa Rosja. Nie powiódł się plan upokorzenia i wchłonięcia Ukrainy. Ponad dwa i pół roku wojny można też uznać za próbę wytrzymałości dla Ukrainy i spoistości Zachodu. Nie nazwałbym jednak tego sytuacją przegraną. Rosja ma przewagę w zdolnościach mobilizacyjnych i materiałowych. Ukraińcy wykazują ogromną determinację, linia frontu jest utrzymywana. Nie doszło do spektakularnego przełamania - powiedział Jacek Kluczkowski.

Posłuchaj

Jacek Kluczkowski o wojnie w Ukrainie (Temat dnia) 16:52
+
Dodaj do playlisty

Brak zdolności do kompromisu 

Zauważył też, że społeczeństwo ukraińskie i żołnierze na froncie są przeciwni jakimkolwiek kompromisom.

- Kompromis dla Ukraińców będzie przyjęty jako porażka. Kompromisu można się doszukiwać w zdolnościach międzynarodowej wspólnoty w udzielaniu pomocy - tak albo nie. Sama Rosja też nie jest do tego zdolna. Nie padła żadna oferta ws. nienaruszalności granic lub wycofania wojsk, zachowuje cele z początku wojny - rozbrojenie Ukrainy i przywłaszczenie terytoriów ukraińskich. Te warunki są nie do przyjęcia dla Ukraińców - stwierdził Kluczkowski.

REKLAMA

- W historii XX wieku mamy kilka przykładów międzynarodowych arbitraży. W kontekście Ukrainy często przywoływane jest porozumienie monachijskie z 1938 roku, gdy wielkie mocarstwa podyktowały Czechosłowacji warunki kapitulacji. Możliwym wariantem jest dziś zawieszenie broni i zamrożenie konfliktu. Do końca nikt nie będzie z tego zadowolony. Kompromis może polegać na zawieszeniu konfliktu i odłożeniu na bok spornych spraw. Zwycięstwo Ukrainy, w sensie, że obroni państwowość, pozostaje poza dyskusją - dodał.

Zdaniem Kluczkowskiego w krótkoterminowej perspektywie najważniejsze ws. Ukrainy będą wyniki wyborów w USA.

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: Jacek Kluczkowski (były ambasador RP w Ukrainie)
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 9.10

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej