Próchnica wciąż ogromnym problemem u dzieci. Jak jej zapobiec?
- Niewyleczona próchnica dotyczy coraz większej grupy polskich dzieci, a to powoduje stan zapalny w całym organizmie, zwłaszcza w nerkach, stawach i sercu - powiedziała w Polskim Radiu 24, dr Agnieszka Wal-Adamczak, prezeska Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej w audycji "Samo zdrowie".
2024-10-04, 23:10
- Bardzo wiele dzieci do 5. roku życia ma uraz zębów mlecznych. W przypadku ukruszenia, wypadnięcia lub gdy ząb mleczny jest zwichnięty, taki ząb nie ulega replantacji nie trafia z powrotem do zębodołu - powiedziała dr Agnieszka Wal-Adamczak.
Posłuchaj
- Inaczej postępujemy w przypadku wypadnięcia zębów stałych. Gdy taki ząb wypadł i został odnaleziony, trzeba bez dotykania jego korzenia, koniecznie go przepłukać płynem fizjologicznym lub przemyć w mleku, najlepiej półtłustym. Liczy się wtedy czas, bo tylko w ciągu 15 minut możemy ponownie umieścić taki ząb w zębodole. Jeżeli nie zdążymy zawieść dziecka do stomatologa, w tym czasie warto spróbować samemu wstawić taki ząb dziecko. Ząb musi być transportowany w sterylnym pojemniku, ale nie może być odsłonięty, nie może wyschnąć podczas transportu - tłumaczyła gościni Polskiego Radia 24.
Trzeba dbać o higienę jamy ustnej
Ekspertka wyjaśniła, że 20 zębów mlecznych rośnie w okresie od 6 miesięcy do 2,5 roku życia. Ale tego typu ząb, gdy się wyżyna też może spowodować stan zapalny w jamie ustnej. Dlatego trzeba dbać o higienę jamy ustnej dziecka, przez stosowanie miękkich szczoteczek do zębów. Trzeba też umiejętnie stosować żele dla zmniejszenia bólu dziąsła, aby nie skumulować negatywnego oddziaływania zastosowanych w nich środków leczniczych.
Próchnica wciąż jest ogromnym problemem
- W Europie 20 proc. najmłodszych dzieci ma próchnicę, a w Polsce wśród dzieci 3-letnich aż 41 proc. ma próchnicę, 5-letnie to już 76 proc., a 6-7-letnie to aż ponad 80 proc. przypadków - dodała dr Agnieszka Wal-Adamczak.
REKLAMA
W jej opinii najlepszym sposobem profilaktycznym na unikanie próchnicy jest codzienne mycie zębów, minimum dwa razy dziennie. A najskuteczniejsze w przypadku dzieci i dorosłych są mechaniczne szczoteczki do zębów z okrągłą główką. Ale w przypadku małych pacjentów trzeba co najmniej dwa razy w roku sprawdzić stan zębów u stomatologa.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gość: dr Agnieszka Wal-Adamczak, prezeska Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej
Data emisji: 04.10.2024
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24/sw
REKLAMA