Archeolodzy odnaleźli ludzkie szczątki na Westerplatte. Będzie śledztwo
Archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej odnaleźli na terenie Westerplatte ludzkie szczątki i łuskę od karabinu. Znajdują się one nieopodal stanowiska armaty polowej, gdzie w ubiegłym tygodniu odnaleziono trzy szkielety ludzkie.
2024-10-04, 18:30
- Ludzkie szczątki znajdują się one nieopodal stanowiska armaty polowej, w jednym ze schronów używanych przez polską załogę Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r. Pozostałości ubrań wskazują, że są to szczątki osoby cywilnej. O odkryciu został poinformowany prokurator IPN, który wyznaczy termin ekshumacji - przekazała rzeczniczka muzeum Aleksandra Trawińska.
Obok zwłok archeolodzy wykopali łuskę od karabinu systemu Mauser, a w ubiegłym tygodniu badacze w tym samym rejonie odkryli szkielety trzech mężczyzn i resztki cywilnej odzieży.
Leżały one w układzie anatomicznym, na brzuchu, twarzami do ziemi. Zachowały się pozostałości ubrań: skórzane, cywilne półbuty, resztki spodni (z mankietem na jednej z nogawek, podobnym do tych przy spodniach garniturowych).
REKLAMA
Przy dwóch szkieletach widoczne były resztki szelek podtrzymujących spodnie, a przy trzecim – skórzany pasek, a obol ciał znajdowały się odłamki pocisków artyleryjskich.
Archeolodzy dokładnie oczyścili szkielety z ziemi oraz wykonali kompleksową dokumentację. Ponadto wykonali fotogrametrię pochówków, co umożliwia stworzenie trójwymiarowego modelu szkieletów.
Jakie będą dalsze działania archeologów?
Szczątki, pod nadzorem prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, zostały poddane wstępnym oględzinom antropologicznym, a następnie przetransportowane do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Tam zostaną przeprowadzone szczegółowe analizy antropologiczne, sądowo-medyczne i genetyczne.
Na podstawie tych badań prokurator będzie prowadził śledztwo, aby ustalić, w jaki sposób i w jakich okolicznościach doszło do śmierci tych osób, kto był jej sprawcą oraz – na podstawie badań genetycznych – ustalenia, kim były ofiary.
REKLAMA
Czy to byli jeńcy cywilni?
Wstępne badania antropologiczne sugerują, że były to ofiary egzekucji dokonanej pomiędzy 1939, a 1941 r. kiedy na terenie tym funkcjonował niemiecki obóz dla tzw. jeńców cywilnych.
Badania archeologiczne na Westerplatte są prowadzone od 2016 r. W ramach poprzednich badań szczegółowo przebadano obszar ponad 7,5 tys. mkw. i oczyszczono z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych ponad 13,5 ha.
Powstanie cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego
Przeprowadzono również nadzór archeologiczny nad budową cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego, modernizacją i przystosowaniem budynku byłej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej do celów wystawienniczych oraz nad budową punktu obsługi ruchu turystycznego w części w granicach Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
W efekcie pozyskano ponad 82 tys. zabytków, w tym 32 tys. artefaktów o dużej wartości historycznej, ekspozycyjnej i naukowej, obrazujących burzliwą historię półwyspu od połowy XVII do XX w. Znaczną część pozyskanego zbioru stanowią przedmioty związane ze służbą żołnierzy polskich na Westerplatte i walkami prowadzonymi w trakcie obrony WST.
REKLAMA
Obrońcy, którzy zginęli od bomb "sztukasów"
W 2019 r. w trakcie badań odnaleziono mogiły dziewięciu polskich żołnierzy. Część z nich zginęła w zbombardowanej 2 września 1939 r. przez Luftwaffe wartowni nr 5. Pozostali polegli w innych częściach półwyspu. Dzięki współpracy Muzeum II Wojny Światowej z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz z pionem śledczym Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku udało się dokonać genetyczną identyfikacją siedmiu osób.
W 2022 r. zorganizowano uroczystości pogrzebowe, w trakcie których obrońcy WST spoczęli na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.
PR24/PAP/sw
REKLAMA