Kuria instruuje księży na wypadek zatrzymania. Rozesłano pisma

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu rozesłała księżom informację z instrukcjami, jak powinni zachować się w przypadku zatrzymania przez policję. Sprawa dotyczy niedawnego aresztowania dwóch księży i byłego duchownego.

2024-10-04, 21:00

Kuria instruuje księży na wypadek zatrzymania. Rozesłano pisma
Zatrzymania księży w diecezji sosnowieckiej/zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Halinskyi Max

We wtorek zatrzymano trzy osoby - dwóch księży oraz jednego byłego. Duchowni z diecezji sosnowieckiej mieli dopuszczać się przestępstw seksualnych na szkodę małoletnich dzieci. W piątek rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Przemysław Lech przekazał, że do księży rozesłano instrukcję, jak mają zachowywać się w przypadku zatrzymania i przeszukania. 

- Mamy kurialny newsletter, którym od lat rozsyłamy księżom bieżące informacje, ogłoszenia, a także procedury obowiązujące w diecezji. Tą drogą rozesłaliśmy również przypomnienie, jak zachowywać się w takich przypadkach, a więc podstawowe zasady procedury karnej obowiązujące w Polsce - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Zdaniem ks. Lecha nie jest to nic niezwykłego, a intencją wiadomości było przypomnienie duchownym obwiązujących przepisów i przysługujących w takich sytuacjach praw. Duchowny potwierdził autentyczność treści pisma do księży, które ujawnił portal Gazeta.pl.

Treść instrukcji trafiła do sieci

Serwis podał, że informacja jest podzielona na dwie części. W pierwszej diecezja przytacza konkretne artykuły z kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego dotyczące zatrzymania. W wiadomości podano, że zatrzymanemu przysługuje niezwłoczny kontakt z adwokatem lub radcą prawnym, jest też informacja o tym, że "na żądanie zatrzymanego należy o zatrzymaniu bezzwłocznie zawiadomić jego osobę najbliższą".

REKLAMA

Jednocześnie na wniosek zatrzymanego może zostać powiadomiona inna osoba "zamiast lub obok osoby najbliższej". Ostatnie dwa punkty w tej części wiadomości dotyczą przeszukania.

Czytaj także:

"Przy przeszukaniu może być obecna osoba wskazana przez tego, u kogo dokonuje się przeszukania (art. 224 par. 2 k.p.k.)"; "z przeszukania sporządza się protokół, który podpisują wszyscy uczestnicy, a więc także osoba, u której dokonano przeszukania; osoba ta ma prawo zgłosić zastrzeżenia do treści protokołu (art. 150 par. 2 k.p.k.), może również odmówić jego podpisania (art. 121 k.p.k.)" - przekazał portal.

Księża dostali "wskazówki postępowania"

Druga część to skierowane do księży "wskazówki postępowania" wynikające z tych przepisów. Kuria zaleca swoim duchownym, aby w przypadku zatrzymania ubiegać się o kontakt z adwokatem oraz żądanie powiadomienia o zatrzymaniu osoby najbliższej.

"Należy korzystać z uprawnienia do powiadomienia również innej osoby (oprócz osoby najbliższej) i żądać, aby o zatrzymaniu powiadomiono przedstawiciela diecezji sosnowieckiej" - napisano w piśmie.

REKLAMA

Dalej kuria wyjaśnia: "Jeżeli nie mają Księża adwokata (radcy prawnego), do którego mogliby się zwrócić o pomoc w powyższych sytuacjach, należy się skontaktować telefonicznie z moderatorem kurii (...) lub oficjałem sądu biskupiego (...), którzy zorganizują dla Księży pomoc prawną adwokata lub radcy prawnego".

Na końcu księża zostają uczuleni, by w razie przeszukania uważnie czytali "protokół sporządzony po jego przeprowadzeniu. "W razie dostrzeżenia jakichkolwiek niezgodności między protokołem a rzeczywistym przebiegiem czynności, należy je wskazać i żądać, aby poprawki zostały zamieszczone w protokole; w razie odmowy, należy odmówić podpisania protokołu" - wskazano w instrukcji.

PAP, gazeta.pl/ro

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej