Kiedy rodzina nie może pomóc. Rząd proponuje bon senioralny
Seniorów nie zawsze stać na zapewnienie sobie opieki. Z kolei ich dzieci często pracują i nie mogą się zająć schorowanym rodzicem. Odpowiedzią na ten problem ma być bon senioralny. - To nie będzie pieniądz przekazywany do ręki, ale usługa dla konkretnej rodziny - powiedziała w Polskim Radiu 24 minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
2024-10-06, 10:51
Polskie społeczeństwo się starzeje w bardzo szybkim tempie. Obecnie około 25 proc. mieszkańców kraju stanowią osoby powyżej 60 roku życia. Za 20 lat, według prognoz, będzie to już 40 proc.
Posłuchaj
Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 największym wyzwaniem dla systemu będzie jednak ogromny wzrost liczby osób po 80. roku życia w stosunku do stanu obecnego. - Będzie ich więcej o ponad 80 proc. To jedno z największych wyzwań. Aby wesprzeć młode pokolenie w organizacji opieki nad pokoleniem starszym, przystępujemy do konsultacji ustawy o wspieraniu rodziny i o bonie senioralnym - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz.
Bon senioralny. Rodzicem zajmie się opiekun
Bon ma być wsparciem dla rodziny. - W sytuacji, kiedy jest ona aktywna zawodowo - syn i córka pracują - a ich mama czy tata potrzebują opieki, chcemy tej rodzinie pomóc. Chodzi o to, by syn i córka mogli dalej pracować. Chcemy opłacić miejsce pracy opiekunowi, który zajmie się ich bliską osobą - dodała minister.
Wartość bonu ma wynosić maksymalnie 2150 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku.
REKLAMA
Rozmówczyni Polskiego Radia 24 zaznaczyła, że nie będą to pieniądze przekazywane "do ręki". - Danej rodzinie ma przysługiwać jedna usługa. Jeśli osoba starsza potrzebuje opieki, a rodzina jest aktywna zawodowo i nie może się nią zająć, to rodzina w uzgodnieniu z seniorem składa wniosek. Potem gmina weryfikuje tę potrzebę, w tym liczbę godzin opieki - wyjaśniała Marzena Okła-Drewnowicz.
Jak podkreśliła, bon senioralny nie jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby związane z opieką nad osobami starszymi. - Ma to być uzupełnienie systemu. Dołożony do innych rozwiązań, w końcu da nam rozwiązanie systemowe. Na zorganizowanie usługi pieniądze dostanie samorząd. Bo polityka senioralna to przede wszystkim zadanie własne gminy. To ona zdecyduje, komu zleci na swoim terenie zorganizowanie opieki - zaznaczyła minister.
***
Audycja: Portfel seniora
Prowadzi: Anna Grabowska
Gość: Marzena Okła-Drewnowicz (minister do spraw polityki senioralnej)
Data emisji: 6.10.2024
Godzina emisji: 9.06
PR24/bartos/wmkor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA