Lekarze odchodzą ze szpitala w Żywcu. Placówka zamknie oddziały

Trzy oddziały i dwie poradnie szpitala powiatowego w Żywcu mają zostać w poniedziałek zawieszone. Powodem są braki kadrowe w placówce.

2024-10-07, 12:52

Lekarze odchodzą ze szpitala w Żywcu. Placówka zamknie oddziały
Problemy szpitala w Żywcu. Foto: szpitalzywiec.pl

Zawieszone mają zostać dwa oddziały Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz oddział Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii a także Poradnie Położniczo-Ginekologiczna oraz Urazowo-Ortopedyczna.

Jak mówił w Radiu Katowice prezes okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach doktor Tadeusz Urban, problemy finansowe placówki wynikają z braku pieniędzy za nadwykonania, czyli świadczenia medyczne wykonane ponad limit wynikający z umowy z Funduszem.

Nie dostali pełnej wypłaty

- Jeżeli kadra zaczęła dostawać niepełne wypłaty, zrezygnowała z pracy. W związku z tym nie bardzo ma kto te świadczenia w tej chwili wykonywać w tym szpitalu - powiedział dr Urban.

Posłuchaj

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach doktor Tadeusz Urban wskazuje na problemy finansowe placówki (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Według zarządu placówki, szpital nie otrzymał od NFZ 43 milionów złotych z czego około 10 milionów to zapłata za świadczenia nielimitowane a pozostała suma to świadczenia limitowane.

REKLAMA

- Z naszych obliczeń wynika, że co trzeci pacjent przyjmowany w szpitalu Żywiec jest już poza kontraktem. Czyli powinniśmy co trzeciej osobie powiedzieć: przepraszamy, proszę przyjść w przyszłym roku albo nie wiem, kiedy... Kiedy będzie pan uwzględniony w tym limicie - powiedział Wadim Kurpias ze spółki zarządzającej Szpitalem Żywiec.

NFZ odpowiada

Przedstawiciele Szpitala Żywiec i samorządowcy z powiatu żywieckiego w związku z sytuacją finansową szpitala oczekują rozmów z resortem zdrowia.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ uważa, że żądania szpitala w Żywcu są próbą wywarcia presji na zakontraktowanie świadczeń, których nie obejmuje umowa z NFZ. Podkreślił, że szpital wykonuje kosztowne świadczenia kardiochirurgiczne, chociaż nie ma w tym zakresie kontraktu z NFZ, a kontrakt w tym obszarze ma oddalony o ponad 20 km od Żywca szpital w Bielsku-Białej.

NFZ zaznaczył, że wywiązuje się z płatności, które wynikają z umów ze Szpitalem Żywiec. Suma wypłat dla szpitala z NFZ w 2024 r. to 136 mln zł.

REKLAMA

"Szpital przeinwestował"

W czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że "niestety szpital w Żywcu (...) przeinwestował". - Kapitał zagraniczny uznał chyba, że na ochronie zdrowia można w Polsce zarabiać pieniądze. Szpitale powiatowe nie są od tego. System ochrony zdrowia nie jest od tego. My mamy zabezpieczać potrzeby zdrowotne pacjentów - powiedziała.

Szpital Żywiec wybudowano w formule partnerstwa publiczno-prywatnego starostwa żywieckiego z firmą InterHealth Canada. Szpital powstał na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i zrealizował roboty budowlane. W 2019 r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił InterHealth Canada kredytu na dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt w kwocie 140 mln zł.

Żywiecki szpital powiatowy przeniósł się do nowego budynku pod koniec września 2020 r. Szpital świadczy usługi medyczne na podstawie umowy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) z samorządem.

Czytaj także:

REKLAMA

Radio Katowice, PAP, IAR, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej