Śmierć podczas grzybobrania i seria zaginięć w lasach. Apel policji

Tragicznie zakończyła się wyprawa na grzyby dla 65-latka z Warszawy. Podczas wędrówki po lesie w rejonie Świniej Góry koło Bliżyna (woj. świętokrzyskie) mężczyzna zgubił się, a następnie zasłabł i stracił przytomność. Nie udało się go uratować. Policja zaapelowała też ws. serii zaginięć w lasach. 

2024-10-07, 13:44

Śmierć podczas grzybobrania i seria zaginięć w lasach. Apel policji
Policja ponownie apeluje o zachowanie ostrożności podczas grzybobrania.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Policjanci ze Skarżyska-Kamiennej pięciokrotnie interweniowali w weekend w związku z zaginięciami w lasach. Pomogli dziewięciu osobom, które zgubiły się podczas grzybobrania. Jedno z tych zdarzeń zakończyło się tragicznie.

Jak przekazał w poniedziałek podkomisarz Jarosław Gwóźdź, oficer prasowy skarżyskiej policji, 65-latek razem z dwójką znajomych zgubił się w rejonie Świniej Góry koło Bliżyna. W trudnym terenie mężczyzna stracił przytomność. Pomimo szybkiej reakcji znajomych oraz leśników, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce, życia 65-latka nie udało się uratować.

Seria zaginięć

W sobotę trójka mieszkańców Łodzi straciła orientację w lasach w okolicy Bliżyna, a jeden z nich został odnaleziony około 10 km dalej w rejonie Odrowążka.

W niedzielę 82-letnia kobieta zgubiła się w lesie w pobliżu ul. Młodzawy w Skarżysku, została szczęśliwie odnaleziona przez rodzinę. Tego samego dnia 47-letni mężczyzna z powiatu jędrzejowskiego zagubił się na grzybach w okolicy Osełkowa w gminie Łączna, ale został bezpiecznie wyprowadzony z lasu przez policjantów. Z kolei para 70-latków zgubiła się w lesie w rejonie zalewu Bernatka i została odnaleziona przez funkcjonariuszy po godzinie 19.

REKLAMA

Ważne zasady bezpieczeństwa

Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa  w lesie. Radzi, by idąc na grzybobranie w pojedynkę, uprzedzić o tym rodzinę i podać przybliżony czas powrotu.

Gdy idziemy w grupie, nie oddalajmy się od siebie. Zapamiętajmy charakterystyczne punkty w terenie, by znaleźć drogę powrotną. Trzeba mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, który może okazać się niezbędny do wezwania pomocy lub poznania swojej lokalizacji.

Pamiętajmy też, by do lasu chodzić raczej za dnia, by nie zastał nas zmrok, co może utrudnić powrót. Należy też odpowiednio się ubrać, być gotowym na zmianę pogody, mieć ze sobą coś do jedzenia i picia.

Przy utracie orientacji należy obserwować otoczenie - naturalne wskazówki jak mech rosnący po północnej stronie drzew czy słońce, mogą pomóc określić kierunki.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej