Problemy polityczne we Francji. "Obywatele są skonfundowani. Głosowali na lewicę, a rządzi prawica"

- Nie tylko Lewica, ale również wyborcy są bardzo skonfundowani we Francji. W wyborach 7 lipca wygrał blok centrolewicowy, a powstał najbardziej prawicowy rząd od dawna - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Karolina Borońska-Hryniewiecka z Uniwersytetu Warszawskiego.

2024-10-09, 21:54

Problemy polityczne we Francji. "Obywatele są skonfundowani. Głosowali na lewicę, a rządzi prawica"
Francuski parlament nieskutecznie próbował odwołać rząd Michela Barniera. Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Francuski rząd powstał zaledwie miesiąc temu, ale już doszło do pierwszej próby jego obalenia. Wniosek o wotum nieufności zgłoszony przez lewicę został jednak we wtorek odrzucony przez Zgromadzenie Narodowe - niższą izbę parlamentu. Centroprawicowy rząd premiera Michela Barniera przetrwał, bo wstawiła się za nim reszta opozycji, czyli narodowcy.

Sytuacja polityczna we Francji. "Ludzie tego nie rozumieją"

O sytuacji politycznej we Francji mówiła prof. Karolina Borońska-Hryniewiecka z UW. Gościni Polskiego Radia 24 przypomniała, że Nowy Front Ludowy - lewicowa koalicja składająca się z ugrupowań od umiarkowanej do skrajnej lewicy - od początku zapowiadał, że będzie podejmować próby obalenia centroprawicowego rządu.

Posłuchaj

prof. Karolina Borońska-Hryniewiecka o sytuacji politycznej we Francji (Świat w powiększeniu) 24:56
+
Dodaj do playlisty

- Nie tylko Lewica, ale również wyborcy są bardzo skonfundowani we Francji. Francuzi czują się wprowadzeni jakby w pewnego rodzaju wir polityczny, którego sami do końca nie rozumieją. Przecież po wygranej przez blok centrolewicowy wyborów 7 lipca mamy we Francji najbardziej prawicowy rząd od dawna - na pewno najbardziej prawicowy rząd za czasów Macrona - wyjaśniła prof. Karolina Borońska-Hryniewiecka.

Francuzi wybrali lewicę, a Macron powołał rząd prawicowy. "Wolta prezydenta"

Jak zauważyła, współtworzący rząd Republikanie w wyborach uzyskali dopiero piąte miejsce, a dziś mają niemal połowę miejsc w nowym rządzie. Resztę miejsc objęły osoby związane z ugrupowaniami wspierającymi Emmanuela Macrona.

REKLAMA

Prof. Borońska-Hryniewiecka zwróciła uwagę, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których najlepszy wynik osiągnęła skrajnie prawicowa partia Marine Le Pen - Zjednoczenie Narodowe - Macron rozwiązał parlament, stwierdzając, że dotychczasowy rząd ma wątpliwą legitymację społeczną. Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Francji, obywatele mieli zdecydować, kto pokieruje krajem i kto przygotuje budżet.

- No i co się okazało? Można powiedzieć, że Macron dokonał takiej wolty politycznej, że pomimo tego, iż obywatele większością matematyczną wybrali większość centrolewicową, powołał rząd centroprawicowy, który na dodatek jest bardzo uzależniony w tej chwili od poparcia skrajnej prawicy - dodała.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: prof. Karolina Borońska-Hryniewiecka (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 09.10.2024
Godzina emisji: 20.33

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej