Wybory korespondencyjne. Dziś poznamy raport komisji śledczej
Końcowy raport sejmowej komisji śledczej do spraw wyborów korespondencyjnych ma zostać zaprezentowany dziś podczas posiedzenia tego gremium. Planowane jest przyjęcie poprawek do dokumentu. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli złożenie odrębnego raportu.
2024-10-10, 06:57
Wiceprzewodniczący komisji Bartosz Romowicz z Polski 2050 powiedział Polskiemu Radiu, że to będzie to ważne posiedzenie.
- To będzie rozpatrzenie tych poprawek, które wpłynęły. Przyjęcie raportu, ale także przyjęcie wniosków do prokuratury, bo na ostatnim posiedzeniu podjęliśmy uchwały o sporządzeniu wniosków do prokuratury. Te wnioski są gotowe i teraz trzeba podjąć uchwałę o treści tych zawiadomień. Zawiadomienia pójdą do prokuratury i następnie na sali plenarnej prezentacja raportu i głosowanie całej izby - powiedział Romowicz.
Zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczą łącznie 19 osób. To między innymi Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Jackek Sasin i Michał Dworczyk. W tej grupie są też byli członkowie zarządów Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Posłuchaj
Sprawa wyborów z 2020 r.
W grudniu 2023 roku Sejm powołał komisję śledczą do zbadania legalności wyborów korespondencyjnych. Miały się odbyć 10 maja 2020 roku. W kraju trwała wtedy epidemia COVID-19. Rząd chciał, by głos można było oddać wyłącznie drogą korespondencyjną. Wydrukowano pakiety wyborcze, a ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych. Ostatecznie nie doszło do głosowania w tej formie.
REKLAMA
W kwietniu 2020 roku ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył do WSA decyzję premiera Morawieckiego z 16 kwietnia tamtego roku, polecającą Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów korespondencyjnych.
RPO wskazywał wtedy, że to na tej podstawie poczta wystąpiła do władz samorządowych o przekazanie jej spisów wyborców. Jednak według ówczesnego RPO, zaskarżona decyzja rażąco naruszała prawo i negatywnie wpływała na prawa obywatelskie.
Z taką argumentacją zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który 15 września 2020 orzekł, że zaskarżona decyzja jest nieważna. Premier i Poczta Polska wnieśli kasację do NSA. Pierwszą turę wyborów zorganizowano 28 czerwca w lokalach wyborczych.
Czytaj także:
- Komisja ds. wyborów kopertowych. Zdzikot: zabrakło zgody politycznej
- Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Niekompletne umowy Poczty Polskiej i PWPW
- Zmiany w Poczcie Polskiej. Prezes stracił stanowisko. Znamy nazwisko następcy
pg/iar
REKLAMA
REKLAMA