Realizacja obietnic wyborczych idzie zbyt wolno? Polacy oceniają ekipę Tuska
Pierwszy rok rządów Donalda Tuska - licząc od daty wyborów - pozytywnie ocenia ponad 38 proc. badanych. Jednak nie wszystkie działania ekipy rządzącej podobają się Polakom. Ankietowani nie są zadowoleni przede wszystkim z tempa wprowadzania w życie obietnic wyborczych, a przedsiębiorcy narzekają na wysokie ceny energii.
2024-10-15, 07:51
"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że dobrze rok rządów ekipy Donalda Tuska ocenia 38,1 proc. respondentów, negatywnie 32,5 proc., a neutralnie - 27,6 proc.
Polacy nie są zadowoleni z tempa wprowadzania w życie obietnic wyborczych. Prawie 57 proc. uważa, że trwa to zbyt długo. Pozytywną ocenę w tej kwestii wystawiło prawie 41 proc. pytanych.
Polacy oczekują, że rząd w pierwszej kolejności zajmie się takimi sprawami jak poprawa ochrony zdrowia, obniżką podatków i reformą wymiaru sprawiedliwości. Zwolennicy obozu rządzącego czekają też na ułatwienie dostępu do aborcji - tak odpowiedziało prawie 35 procent respondentów. Z kolei zwolennicy opozycji czekają na modernizację polskiego wojska. Tak wskazało blisko 50 proc. badanych.
Sondaż przeprowadziła pracownia United Surveys by IBRiS dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
REKLAMA
Rok rządów Donalda Tuska. Przedsiębiorcy oceniają
Rok rządów ekipy Donalda Tuska ocenili także przedsiębiorcy. Wyniki sondażu opublikowała "Rzeczpospolita".
Prawie 44 proc. pytanych oceniło, że działają tak samo jak pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei 25 proc. uważa, że żyje im się lepiej niż za czasów poprzedniej władzy. Natomiast prawie 27 proc. respondentów uważa, że jest gorzej lub zdecydowanie gorzej niż podczas rządów poprzedniej ekipy.
Przedsiębiorcy podkreślają otwartość na kontakty z ich środowiskiem, w tym zapraszanie przedstawicieli tej grupy do różnych zespołów rządowych. Zwracają również uwagę na pozytywne zmiany w sądownictwie. Doceniają też odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Jednocześnie negatywnie oceniają brak zmian w naliczaniu składek zdrowotnych oraz koalicyjne niesnaski w tej sprawie.
REKLAMA
Innymi kwestiami budzącymi niechęć przedsiębiorców są brak określenia przez rząd długofalowych celów polityki gospodarczej oraz wysokie ceny energii.
- Tusk odpowiada Brukseli. "Nie będzie negocjacji"
- Połączenie PiS i Suwerennej Polski. Patryk Jaki: spory musiały zejść na dalszy plan
IAR/bartos/wmkor
REKLAMA