Tusk odpowiada Brukseli. "Nie będzie negocjacji"

Donald Tusk odpowiedział na stanowisko Komisji Europejskiej, która wyraziła zaniepokojenie strategią migracyjną polskiego rządu. Premier podkreślił, że bezpieczeństwo nie będzie przedmiotem negocjacji.

2024-10-14, 16:26

Tusk odpowiada Brukseli. "Nie będzie negocjacji"
Premier Donald Tusk. Foto: PAP/Leszek Szymański

"Naszym prawem i naszym obowiązkiem jest ochrona polskiej i europejskiej granicy. Jej bezpieczeństwo nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim. Jest zadaniem do wykonania. I mój rząd to zadanie wykona" - napisał Donald Tusk.

Wpis Tuska odnosi się do strategii migracyjnej Polski, której założenia przedstawiono na kongresie KO. Jednym z jej elementów ma być czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu.

Tusk zapowiedział, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów, godzących w bezpieczeństwo Polski - takich jak unijny pakt migracyjny.

REKLAMA

"Tarcza Wschód". Tusk: żeby potencjalny przeciwnik nie odważył się wkroczyć

Premier Donald Tusk oraz szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przyglądali się dziś ćwiczeniom w zakresie testowania elementów do budowy "Tarczy Wschód", które odbywały się w Orzyszu. 

- Te wszystkie ćwiczenia, instalacje, zapory, drony... Miliardy, jakie tutaj wydamy - to wszystko ma służyć temu, żeby potencjalny przeciwnik nie odważył się wkroczyć - powiedział szef rządu.

Jak dodał "jest to wspólne przedsięwzięcie, połączone z wysiłkiem państw bałtyckich, jeśli chodzi o bałtycką linię obrony".

Program "Tarcza Wschód" zakłada budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych.

REKLAMA

Strategia migracyjna Polski. KE reaguje

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper oświadczyła, że ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią.

Jak przypomniała Hipper, oba te kraje, w ciągu ostatnich trzech lat wywierały dużą presję na granice zewnętrzne, zagrażając bezpieczeństwu państw członkowskich UE i całej Unii.

Podkreśliła jednocześnie, że kraje członkowskie mają zobowiązania międzynarodowe i unijne, w tym obowiązek zapewnienia dostępu do procedury azylowej.

Czytaj także:

IAR/PAP/X/pr24.pl/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej