LM piłkarzy ręcznych. Orlen Wisła z pierwszą wygraną! Macedończycy nie mieli szans

Szczypiorniści Orlen Wisły Płock wygrali u siebie z macedońskim Eurofarmem Pellister 26:18 w meczu piątej kolejki grupy A Ligi Mistrzów. Podopieczni Xaviego Sabate odnieśli pierwsze zwycięstwo w obecnym sezonie prestiżowych rozgrywek i awansowali na szóste miejsce w grupowej tabeli.

2024-10-17, 22:42

Zawodnik Orlenu Wisły Płock Mitja Janc (L) i Bogdan Radivojević (P) z HC Eurofarm Pelister podczas meczu grupy A Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych. Foto: PAP/Marian Zubrzycki

W czterech pierwszych kolejkach Ligi Mistrzów sezonu 2024/25, Orlen Wisła nie wywalczyła ani jednego punktu, a jej rywal, Eurofarm zdobył tylko jeden, w meczu ze Sportingiem Lizbona, liderem tabeli grupy A. Mecz w Płocku miał zadecydować, która drużyna, po piątej serii spotkań, zajmie 6. miejsce w tabeli.

Pewna wygrana Orlen Wisły

Płocczanie zaczęli spotkanie znakomicie. Dwie obrony Mirko Alilovicia oraz przechwyty piłek i w 7. minucie prowadzili 5:1. W 11. min. goście przegrywali 2:7, a ponieważ nie potrafili znaleźć sposobu, by przedrzeć się przez płocką obronę, trener Branislav Angelovski poprosił o przerwę.

W 14. minucie Orlen Wisła prowadziła 9:2 i wydawało się, że na parkiecie nic się nie zmieni, a gospodarze mają zwycięstwo w kieszeni. Tymczasem mistrz Macedonii Północnej powoli odrabiał straty.

„Nafciarze” na tyle się pogubili, że w 23. minucie, przy stanie 11:8, trener Xavi Sabate musiał poprosić o czas, by jego drużyna ponownie kontrolowała spotkanie. Na przerwę gospodarze schodzili z dwubramkowym prowadzeniem.

Mirko Alilović pokazał klasę

Od początku drugiej odsłony na parkiecie widać było tylko gospodarzy, którzy szybko powiększali swoją przewagę nad rywalami. W 37. minucie było 17:12, a wynik byłby wyższy, gdyby Michał Daszek wykorzystał rzut karny, ale powoli goście włączali się do gry, próbując zmniejszyć rozmiary porażki.

Jednak płocczanie na wiele im nie pozwolili, wytrącali atuty z ręki starając się skutecznie grać w obronie. Zawodnicy Eurofarmu zaczęli się gubić, a w 43. minucie gdy na tablicy był wynik 20:14, ponownie trener gości poprosił o czas, a za minutę także trener Sabate.

I ta rozmowa z piłkarzami przyniosła rezultat. W trzech kolejnych akcjach wybronił rzuty gości Alilović, a jego koledzy z drużyny zamieniali atak na bramkę i w 50. min. prowadzili 23:15.

W ostatnich dziesięciu minutach goście pozwolili sobie na jeszcze jeden zryw, ale udało im się tylko doprowadzić do wyniku 23:17 w 53. min., a potem trzy gole Orlen Wisły sprawiły, że płocczanie mogli być spokojni o wynik i komplet punktów.

Mecz 6. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów Orlen Wisła zagra na wyjeździe 23 października, początek wyznaczono na godz. 18.45. Przeciwnikami „Nafciarzy” będzie wicemistrz Danii Fredericia HandboldKlub.

Orlen Wisła Płock – Eurofarm Pelister 26:18 (13:11)

Orlen Wisła: Mirko Alilović – Michał Daszek 3, Tomas Piroch 3, Mitja Janc 4, Marcel Sroczyk, Abel Serdio, Marko Panić, Leon Susnja 1, Miha Zarabec 2, Mirad Terzić, Dawid Dawydzik 2, Lovro Mihić 8, Zoltan Szita 3.

Eurofarm: Nikola Mitrevski, Filip Ivić – Dejan Manaskov 3, Nejc Cehte, Samoli Ristevski 1, Uros Borzas 3, Bogdan Radivojević 3, Filip Kuzmanovski 5, Ilija Abutović, Emiljan Gjorgovski 1, Petar Atanasievikj, Zarko Peshevski 1, Oussama Hosni, Alem Hadzić, Pavle Atanasievikj 1.

Karne minuty: Orlen Wisła – 4 min; Eurofarm – 12 min. Sędziowali: Amar Konjicanin, Dino Konjicanin (Bośnia i Hercegowina).