Caritas pomaga odbudować toalety w szkołach w Etiopii. "Edukacja i znaczące polepszenie jakości życia"

-  W całym regionie Tigraj tylko cztery na dziesięć osób ma dostęp do czystej wody. 40 procent dzieci poniżej piątego roku życia ma objawy niedożywienia, to bardzo alarmujące dane - mówiła Dominika Chylewska, która z Niną Mocior była gościła w Polskim Radiu 24. Caritas Polska we współpracy z Caritas w Etiopii rozpoczyna program budowy toalet w szkołach regionu Tigraj.

2024-10-18, 21:35

Caritas pomaga odbudować toalety w szkołach w Etiopii. "Edukacja i znaczące polepszenie jakości życia"
W Etiopii problem jest m.in. dostęp do edukacji . Foto: Boxed Lunch Productions / shutterstock

Dwa lata po zakończeniu konfliktu w rejonie Tigraju sytuacja w Etiopi jest wciąż bardzo napięta. Ponad 550 szkół w regionie Tigraj na północy Etiopii nadal jest wykorzystywanych przez grupy zbrojne jako obozy wojskowe, mimo obowiązującego od niemal dwóch lat porozumienia o zawieszeniu broni między siłami rządowymi a Tigrajskim Ludowym Frontem Wyzwolenia (TPLF). Podobnie jest w sąsiadującym z Tigrajem regionie Amhara, gdzie ponad 4,1 miliona dzieci nie uczęszcza do szkoły z powodu trwających starć.

W obu regionach dodatkowym problemem jest głód, spowodowany naprzemiennymi powodziami i suszami, które regularnie nawiedzają kraj od ponad 10 lat.

- Etiopia jest bardzo dużym krajem, to ponad 130 mln ludzi. Teraz mówi się o tym, że około 5 mln osób jest przesiedlonych wewnętrznie i do tego około milion uchodźców z innych krajów. Te przesiedlenia w tej części Afryki dodatkowo wzmagają potrzeby humanitarne (…), prowadzą do bardzo dużego zubożenia społeczeństwa, a także do dużego zużycia środowiska naturalnego, mamy do czynienia z powodziami i suszami. To dodatkowo wywiera ciśnienie na społeczeństwo, stąd wiele niepokojów w regionie - mówiła Nina Mocior.

Caritas Polska w ramach swoich działań uczestniczy m.in. w odbudowie toalet , które są bardzo ważne dla funkcjonowania m.in. szkół ale mają też olbrzymie znaczenie dla ograniczenia zagrożenia epidemicznego. Prowadzone są też działania edukacyjne. - My mówimy o toalecie jako o elemencie projektu wsparcia, który tu realizujemy, ale trzeba sobie wyobrazić, że jest dostępem do edukacji i znaczącym polepszeniem jakości życia dla osób, które będą z nich korzystać - mówiły rozmówczynie Magdaleny Skajewskiej.

REKLAMA

Posłuchaj

Dominika Chylewska i Nina Mocior o sytuacji w Etiopii (Świat w powiększeniu) 24:46
+
Dodaj do playlisty

Region Tigraj zmaga się z odbudową po skutkach dwuletniej wojny między Tigrajskim Ludowym Frontem Wyzwolenia (TPLF) a rządem federalnym wspieranym przez wojska sąsiedniej Erytrei. Konflikt, który trwał od listopada 2020 r. do listopada 2022 r., pochłonął około pół miliona ofiar cywilnych i dziesiątki tysięcy żołnierzy, spowodował też przesiedlenie milionów osób. Działania wojenne zwieszono, gdy obie strony podpisały porozumienia w Pretorii i Nairobi pod koniec 2022 r.

Konflikt w regionie Amhara między etiopskimi wojskami rządowymi a milicją Fano trwa od kwietnia ubiegłego roku. Jego podłożem było niezadowolenie, z jakim bojówki amharskie przyjęły porozumienia podpisane z Tigrajem, przeciwko któremu walczyły po stronie rządu. Próba rozbrojenia tych bojówek przez wojska rządowe rozpętała kolejną wojnę domową w Etiopii.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: Dominika Chylewska i Nina Mocior z Caritas Polska
Data emisji: 18.10.2024
Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej