Trwa operacja "Feniks". Rzecznik WOT: nasze działania uzgadniamy z samorządami

- Stworzyliśmy zespoły współpracy cywilno-wojskowej, które jeżdżą w teren i diagnozują potrzeby, wsłuchują się w głos lokalnych samorządów, co należy zrobić w pierwszej kolejności w zakresie przywrócenia czy uporządkowania infrastruktury - mówił w Polskim Radiu 24 płk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

2024-10-19, 09:29

Trwa operacja "Feniks". Rzecznik WOT: nasze działania uzgadniamy z samorządami
Operacja "Feniks" ma potrwać do końca roku, ale jeśli władze lokalne będą potrzebowały wsparcia dłużej, to żołnierze zostaną w terenie tak długo, jak będzie taka potrzeba. Foto: Terytorialsi / x.com

W ramach operacji ""Feniks" wojsko oczyszcza i naprawia uszkodzone drogi, zapewnia mobilną pomoc medyczną dla poszkodowanych mieszkańcom oraz cały czas pracuje przy naprawie infrastruktury przeciwpowodziowej.

Płk Robert Pękala podkreślał, że cały czas trwają intensywne prace. - Nie jesteśmy tam sami, istotną rolę odgrywają wojska inżynieryjne, które posiadają ciężki sprzęt, taki jak spychoładowarki, uniwersalne maszyny inżynieryjne, wywrotki czy składane mosty drogowe, które tworzą tymczasowe przeprawy przez rzeki w miejscowościach, w których mosty zostały zniszczone przez powódź - mówił gość audycji.

- Zajmujemy się w tej chwili porządkowaniem, udrażnianiem, usuwaniem tego, co woda naniosła w korytach rzek. Usuwamy też worki z piachem, układane, by podnieść obwałowania, ale w takim kierunku, by wzmocnić infrastrukturę przeciwpowodziową, która została uszkodzona, tak by lepiej spełniała ona swoje zadania przy następnej ewentualnej powodzi - wymieniał płk Pękala.

Posłuchaj

Płk Robert Pękala o operacji "Feniks" (Cafe armia) 23:04
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył rzecznik, działania podejmowane przez żołnierzy są na bieżąco uzgadniane z lokalnymi władzami. Pomagają w tym mobilne zespoły diagnozujące potrzeby w terenie. Raporty trafiają do stanowiska dowodzenia operacją "Feniks". - Są tam specjaliści z różnych rodzajów wojsk, w tym z wojsk inżynieryjnych. Tam te zadania są katalogowane i uzgadniane z wojewodami. Po to powstało stanowisko dowodzenia we Wrocławiu, by być bliżej tych potrzeb - mówił rzecznik, który zwrócił uwagę, że operacja może zostać przedłużona. - Z obserwacji, które czynimy na miejscu, wynika, że jest jeszcze ogrom pracy do zrobienia, być może taka konieczność zaistnieje, jesteśmy do tego gotowi - deklarował.

REKLAMA

Czytaj także:


Operacja ""Feniks" koncentruje się na trzech obszarach: odbudowa infrastruktury, ograniczenie ryzyka przyszłych powodzi oraz wsparcie ludności cywilnej. W ramach operacji zorganizowane zostały zgrupowania zadaniowe z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk inżynieryjnych i logistycznych. Operacja jest zaplanowana do końca roku z możliwością przedłużenia w razie potrzeby.

* * * 

Audycja: Cafe armia
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: płk Robert Pękala, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej
Data emisji: 19.10.2024
Godzina emisji: 8.35

REKLAMA

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej