Gen. Piotr Pytel: trzeba będzie wyjść naprzeciw części postulatów Zełenskiego

- Następnym celem Rosjan będą byłe republiki ZSRR, w tym państwa nadbałtyckie. Natomiast Polska jest wykorzystywana propagandowo - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Piotr Pytel, były szef kontrwywiadu wojskowego.

2024-10-21, 13:04

Gen. Piotr Pytel: trzeba będzie wyjść naprzeciw części postulatów Zełenskiego
Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z szefem NATO Markiem Ruttem. Foto: OLIVIER MATTHYS/EPA

Posłuchaj

Gen. Piotr Pytel o wojnie na Ukrainie (Temat dnia)
+
Dodaj do playlisty

Wołodymyr Zełenski przedstawił Zachodowi plan zwycięstwa. Zakłada on, że wojna mogłaby zakończyć się w przyszłym roku, jeśli projekt zostałby wdrożony natychmiast.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Wołodymyr Zełenski zaprezentował maksymalistyczne oczekiwania, ale ma do tego moralne prawo, bo Ukraińcy biją się także za nas. - Stara się przełamać polityczne opory w zakresie wsparcia Zachodu. I trzeba będzie wyjść naprzeciw części tych postulatów. Tutaj chodzi też o kwestię biologicznego przetrwania narodu ukraińskiego. Być albo nie być. Kwestia tego, co stanie się, gdy Ukraina przegra wojnę i Rosjanie dotrą do linii Dniepru? Co stanie się z Kijowem, stolicą Ukrainy? To będą etapy dalszego marszu Rosjan na zachód - powiedział gen. Piotr Pytel.


Posłuchaj

Gen. Piotr Pytel o wojnie na Ukrainie (Temat dnia) 20:59
+
Dodaj do playlisty

 

Kraje bałtyckie 

REKLAMA

Były szef kontrwywiadu wojskowego tłumaczył, że nielogiczne byłoby, gdyby Rosjanie zatrzymali się na Ukrainie. - Wystarczy spojrzeć na mapę. Następnym celem będą byłe republiki ZSRR, w tym państwa nadbałtyckie. Natomiast Polska jest wykorzystywana propagandowo. Jesteśmy chłopcem do bicia. Jesteśmy platformą, hubem do zaopatrywania Ukrainy - stwierdził gen. Pytel.

NATO

Nierealne, jego zdaniem, jest też zaproszenie już teraz Ukrainy do NATO. - Wszystko jest możliwe. Trzeba rozmawiać w tych kategoriach, pokazując tę perspektywę światu. Oswajając nawet samych Rosjan. Zaproszenie Ukrainy do NATO miałoby przekonać rosyjskie społeczeństwo, że Putin przegrał wojnę. Tymczasem wszczął ją w celu zatrzymania ekspansji NATO. Ze strony Zełenskiego jest to próba tworzenia faktów dokonanych. Poza tym wymagałoby to zgody wszystkich członków Sojuszu, Ukraina znajduje się w stanie wojny z agresorem, który posiada największy na świecie arsenał nuklearny. Dodatkowo USA i Niemcy są sceptycznie nastawione do członkostwa Ukrainy w NATO. Pomijam przy tym stanowisko innych państw Sojuszu, gdzie ten postulat również nie spotka się z akceptacją - podsumował gen. Piotr Pytel.   

Koncepcja prezydenta Ukrainy składa się z pięciu kluczowych punktów oraz trzech tajnych załączników. Pierwszy punkt zakłada zaproszenie Ukrainy do NATO. Drugi postulat dotyczy wzmocnienia ukraińskich sił zbrojnych oraz przeniesienia działań wojennych na terytorium Rosji. Trzeci, związany z niejawnym załącznikiem, koncentruje się na powstrzymaniu rosyjskiej agresji poprzez niejądrowe środki odstraszania.

Czwarty punkt podkreśla strategiczny i gospodarczy potencjał Ukrainy, opierający się na specjalnych porozumieniach z USA i Unią Europejską. Piąty natomiast koncentruje się na okresie powojennym, proponując zastąpienie amerykańskich wojsk w Europie ukraińskimi siłami.

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: gen. Piotr Pytel, były szef kontrwywiadu wojskowego
Data emisji: 21.10.2024
Godzina emisji: 11.38

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej