Będzie łatwiej o wywłaszczenia. Rząd chce szybciej realizować strategiczne inwestycje obronne
Rząd chce uprościć i usprawnić realizację inwestycji bardzo istotnych dla obrony państwa. Chodzi o takie przedsięwzięcia jak na przykład Tarcza Wschód. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Nowe przepisy mówią m.in. o wywłaszczeniach nieruchomości za odszkodowaniem.
2024-10-22, 19:13
Projekt ustawy opublikowano 8 października, a jego głównym celem jest stworzenie specjalnych ram prawnych, które pozwolą na sprawniejszą realizację inwestycji mających kluczowe znaczenie dla obronności kraju, szczególnie w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej.
Tarcza Wschód, jako przykład takich inwestycji, przewiduje budowę umocnień na wschodniej granicy Polski, a na realizację tego programu na lata 2024-2028 przewidziano 10 mld zł. Kluczowe inwestycje, określone w tajnej decyzji przez ministra obrony, będą realizowane bez konieczności uzyskiwania decyzji lokalizacyjnych i pozwoleń na budowę. Po zakończeniu prac, wystarczające będzie zgłoszenie wojewodzie gotowości do użytkowania obiektów.
Wywłaszczenia nieruchomości na cele obronne
Inwestycje te, traktowane jako cel publiczny, umożliwiają wywłaszczenia nieruchomości na cele obronne, co przyspieszy proces budowy infrastruktury. Nieruchomości będą najpierw nabywane na mocy dobrowolnych umów, a jeśli to się nie uda, będą wywłaszczane za odszkodowaniem.
Zgodnie z nowymi przepisami wojewoda ma wydawać decyzje o realizacji inwestycji w ciągu 90 dni, a w razie odwołań, minister właściwy będzie miał 30 dni na ich rozpatrzenie. W uzasadnionych przypadkach decyzje wojewody mogą mieć natychmiastowy rygor wykonalności.
REKLAMA
Projekt ustawy obejmuje także przepisy dotyczące stref ochronnych wokół terenów zamkniętych, gdzie mogą zostać wprowadzone ograniczenia poruszania się, a właściciele nieruchomości będą mieli prawo do odszkodowania lub wykupu. Obszary te zostaną wyłączone spod przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Ponadto ustawa przewiduje zwolnienie Agencji Mienia Wojskowego z podatku od czynności cywilnoprawnych, co ma na celu dalsze usprawnienie procesów inwestycyjnych. Ministerstwo wzorowało się na istniejących przepisach dotyczących strategicznych inwestycji, takich jak budowa infrastruktury drogowej, przeciwpowodziowej oraz lotnisk.
- Co dalej z Tarczą Wschód? Szef Sztabu Generalnego przedstawił plan
- Wiemy, kto sfinansuje Tarczę Wschód. Powstanie też nowa jednostka
PAP/bartos
REKLAMA
REKLAMA