Liga Mistrzów. Vinicius Junior rządzi. Brazylijczyk zdominował rozgrywki w ostatnich latach

Vinicius Junior był bohaterem wtorkowego meczu Ligi Mistrzów, w którym Real Madryt odrobił dwubramkową stratę i ostatecznie pokonał Borussię Dortmund 5:2. Brazylijczyk ustrzelił hat-tricka i jeszcze poprawił swoje znakomite statystyki w ostatnich sezonach LM. Okazuje się, że, licząc gole i asysty, jest najlepszym piłkarzem prestiżowych rozgrywek w ostatnich latach.

2024-10-23, 10:13

Vinicius Junior zdobył trzy gole w meczu Realu Madryt z Borussią Dortmund. Foto: PAP/EPA/KIKO HUESCA

Wtorkowy mecz trzeciej kolejki Ligi Mistrzów był rewanżem za finał poprzedniej edycji elitarnych rozgrywek. Wówczas Real Madryt pokonał Borussię Dortmund 2:0.

Vinicius bohaterem meczu Real - Borussia

"Królewscy" triumfowali także tym razem, ale okoliczności ich wygranej były zgoła inne. Gospodarze meczu na Estadio Santiago Bernabeu początkowo grali słabo i do przerwy zasłużenie przegrywali 0:2. W drugiej połowie po raz kolejny pokazali jednak swoją moc w Lidze Mistrzów.

Real Madryt zdobył aż pięć bramek po przerwie, ostatecznie pokonując rywala 5:2. Bohaterem był Vinicius Junior - brazylijski skrzydłowy trzy razy pokonywał Gregora Kobela.

"Vini" trafiał do siatki Borussii w 62., 86. i 93. minucie meczu. Ozdobą spotkania był jego drugi gol zdobyty po indywidualnej akcji i 70-metrowym rajdzie z piłką.

37 punktów w LM. "Vini" nie ma sobie równych

Jeden z użytkowników portalu X sprawdził, jak Vinicius Junior radzi sobie w Lidze Mistrzów w ostatnich sezonach. Internauta o nicku @DonShelby_ wziął pod lupę wszystkie gole i asysty od sezonu 2021/2022. To wtedy trenerem "Królewskich" został Carlo Ancelotti, a talent Brazylijczyka rozwinął się na tyle, że z nieskutecznego, często irytującego piłkarza stał się głównym kandydatem do zdobycia Złotej Piłki.

Okazało się, że Vinicius Junior w omawianym okresie zdobył w Lidze Mistrzów 20 goli, do których dołożył 17 asyst. W klasyfikacji kanadyjskiej uzbierał więc 37 punktów - więcej niż jakikolwiek inny piłkarz.

Dla porównania, drugi w tym zestawieniu Kylian Mbappe, który latem zamienił PSG na Real, zgromadził 30 punktów za 22 bramki i osiem asyst. Trzecią pozycję zajmuje Robert Lewandowski. Polak, który w sezonie 2021/2022 grał w Bayernie Monachium, a obecnie strzela gole dla FC Barcelony, zanotował 26 punktów, z czego aż 23 za bramki.