Polskie F-16 zostaną zmodernizowane? "Polska to filar stabilności"

Kontrakt na unowocześnienie polskich myśliwców F-16 został zatwierdzony przez amerykański Departament Stanu. Wcześniej o modernizację wnioskował polski rząd. Łącznie umowa dotyczy 48 maszyn. 

2024-10-24, 06:59

Polskie F-16 zostaną zmodernizowane? "Polska to filar stabilności"
Amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwy kontrakt na unowocześnienie polskich myśliwców F-16. Foto: Tomasz Waszczuk/PAP

Wartość kontraktu wynosi ok. 7,3 mld dolarów. Polska wnioskowała o unowocześnienie architektury bojowej swoich myśliwców F-16 do wersji Viper. 

Oferuje ona awionikę do myśliwca wielozadaniowego czwartej generacji. Chodzi m.in. o zaawansowane radary i systemy walki radioelektronicznej. Pozwoli to polskim myśliwcom na osiągnięcie wyższych zdolności bojowych i dostosowanie do wymagań obrony narodowej.

Posłuchaj

Rząd USA zatwierdził unowocześnienie polskich F-16 (IAR/Wałkuski) 0:35
+
Dodaj do playlisty

F-16 w połowie "życia"

W ramach kontraktu Amerykanie mają zapewnić akcesoria lotnicze, części zamienne, materiały eksploatacyjne, naprawy i wsparcie inżynieryjno-techniczne. Warto przypomnieć, że producentem myśliwców F-16 jest firma Lockheed Martin. 

"Proponowana sprzedaż pozwoli Polsce zmodyfikować i ulepszyć istniejące samoloty F-16 do nowej konfiguracji Viper. Modernizacja F-16 Viper Midlife Upgrade (MLU) wzmocni zdolności Polski w zakresie obrony powietrznej i nadzoru, wesprze bezpieczeństwo narodowe oraz wzmocni obronę Polski i jej wkład w NATO. Rząd Polski ma już samoloty F-16 w swoim inwentarzu i nie będzie miał trudności z wchłonięciem tych samolotów i usług do swoich sił zbrojnych" - czytamy w komunikacie Departamentu Stanu. 

REKLAMA

Samoloty są oczywiście montowane w USA. Lockheed Martin ma jednak również zakład na terenie Polski. Części do F-16 są produkowane w PZL Mielec. 

Polskie F-16 osiągnęły już "środkowy etap cyklu życia", o czym na początku roku informował szef Agencji Uzbrojenia gen. Artur Kuptel.

"Filar stabilności"

W komunikacie Departamentu Stanu podkreślono również kluczową rolę Polski w regionie. 

"Proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest filarem stabilności politycznej i gospodarczej w Europie" - napisano. 

REKLAMA

Teraz umowa zostanie rozpatrzona przez Kongres. Maksymalna kwota zamówienia wynosi 7,3 mld dolarów. 

Czytaj także:

IAR/Marek Wałkuski/PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej