El. ME kobiet. Rumunia - Polska. Biało-Czerwone nadal w grze o Euro! Wyszarpały wygraną

Polskie piłkarki pokonały na wyjeździe Rumunię 2:1 (0:1) w pierwszym meczu pierwszej rundy baraży o awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Rewanż we wtorek w Gdańsku.

2024-10-25, 21:00

Ewa Pajor zapewniła Polkom zwycięstwo w meczu z Rumunią. Foto: PAP/Marcin Gadomski

Polki były faworytkami, ale długo prowadziły Rumunki. Gospodynie prowadzenie objęły w 18. minucie, kiedy błąd popełniła występująca na środku obrony Emilia Szymczak. Jej podanie w poprzek boiska przejęła Ioana Balaceanu i chwilę później trafiła do siatki.

Biało-Czerwone zdołały ograć Rumunię

W 55. minucie Rumunki miały doskonałą okazję na druga bramkę. Florentina Olar nie wykorzystała jednak rzutu karnego. Jej strzał z jedenastu metrów obroniła Kinga Szemik.

Polki stwarzały więcej okazji, ale wyrównać udało im się dopiero w 73. minucie, a z gola cieszyła się Natalia Padilla.

O ich zwycięstwie zadecydował natomiast skutecznie wykonany rzut karny w 89. minucie. Sfaulowana została wychodząca na czystą pozycję Ewa Pajor. Do "jedenastki" podeszła sama poszkodowana. Za faul czerwoną kartką ukarana została Maria Ficzay.

Na mistrzostwa poprzez baraż

Od kwietnia do lipca eliminacje Euro 2025 odbywały się w ramach Ligi Narodów. Rywalizujące w najwyższej dywizji Polki przegrały wszystkie mecze i spadły do dywizji B. Rumunki natomiast wywalczyły awans z dywizji C do B.

Baraże mają dwustopniowy charakter. W decydującej rundzie Polki lub Rumunki zmierzą się z lepszym w parze Austria - Słowenia. W piątek Austriaczki wygrały na wyjeździe 3:0. Austria była jednym z grupowych rywali Polski w LN. Biało-Czerwone dwukrotnie przegrały 1:3.

Polskie piłkarki nigdy nie uczestniczyły w mistrzostwach Europy. Gospodarzem przyszłorocznej edycji będzie Szwajcaria. Turniej zaplanowano w dniach 2-27 lipca.

Rumunia - Polska 1:2 (1:0).

Bramki: dla Rumunii - Ioana Balaceanu (18); dla Polski - Natalia Padilla (73), Ewa Pajor (89-karny).

Czerwona kartka: Maria Ficzay (88, Rumunia).

Żółta kartka: Rumunia – Teodora Meluta; Polska - Ewelina Kamczyk.

Sędzia: Cheryl Foster (Walia).

Rumunia: Andreea Paraluta - Teodora Meluta, Ana Maria Stanciu, Maria Ficzay, Erika Gered - Olga Iordachiusi, Stefania Vatafu, Ioana Bortan - Ioana Balaceanu (90-Carmen Marcu), Cristina Carp (73-Claudia Bistrian), 11. Florentina Olar.

Polska: Kinga Szemik - Sylwia Matysik, Emilia Szymczak, Paulina Dudek, Wiktoria Zieniewicz - Milena Kokosz (60-Martyna Wiankowska), Adriana Achcińska (60-Tanja Pawollek), Ewelina Kamczyk (81-Klaudia Słowińska) - Natalia Padilla (90-Klaudia Jedlińska), Ewa Pajor, Dominika Grabowska.