Afgańskie kobiety tracą kolejne prawa. Nie wolno im się nawet modlić

Talibski minister ds. cnoty i moralności zakazał dorosłym kobietom rozmawiać ze sobą, modlić się na głos i recytować Koran. "To pogłębia narastające ograniczenia w życiu kobiet w Afganistanie" - zauważają media.  

2024-10-28, 21:06

Afgańskie kobiety tracą kolejne prawa. Nie wolno im się nawet modlić
Talibowie zakazali kobietom w Afganistanie modlić się na głos i rozmawiać ze sobą nawzajem. Foto: 279photo Studio/ Shutterstock

Szef afgańskiego resortu ds. cnoty i moralności, uznawany za jednego z najważniejszych urzędników decydujących o społecznej polityce rządu, zakazał dorosłym kobietom wykonywania Takbiru, czyli islamskiej modlitwy, recytowania Koranu na głos w obecności innych kobiet, ale nawet rozmawiania ze sobą.

Obrońcy praw kobiet zwracają uwagę, że to krok w stronę jeszcze bardziej restrykcyjnego społeczeństwa, w którym kobietom utrudnia się już edukację i podejmowanie pracy. - Jak kobiety, które są jedynymi żywicielkami swoich rodzin, mają kupować chleb, szukać opieki medycznej lub po prostu istnieć, skoro nawet ich głos jest zabroniony? - mówiła jedna z aktywistek cytowana przez amu.tv. 

Zgodnie z prawem, głos kobiety utożsamiany jest w Afganistanie z rozpustą, dlatego zakazane zostało śpiewanie, mówienie i czytanie na głos w miejscach publicznych. Wszystko to można robić w domu, ale tylko tak, aby głos nie był słyszalny z zewnątrz.

Portal zauważa, że talibscy urzędnicy zabraniają nawet położnym rozmawiać z mężczyznami z rodzin pacjentek, czy komunikować się w tzw. punktach kontrolnych w drodze do pracy. "To pogłębia narastające ograniczenia w życiu kobiet w Afganistanie" - zauważa portal Radia Swoboda. 

REKLAMA

Skandaliczna ustawa 

W sierpniu 2024 r. Afganistan przyjął ustawę, składającą się z 35 artykułów, która zabrania kobietom wypowiadania się w miejscach publicznych i nakazują całkowite zakrywanie ciała, także twarzy. Zdaniem władz nowe zakazy miały na celu zwalczanie rozpusty i zachęcanie do cnót.

Kobietom zakazano już wcześniej uczęszczania do szkół średnich i wyższych oraz wykonywania wielu zawodów, w tym w administracji publicznej i mediach. Obowiązują surowe przepisy dotyczące ubioru - kobiety muszą nosić burki i przebywać w towarzystwie mężczyzny, gdy opuszczają dom.

Czytaj także: 

Tak restrykcyjne przepisy wywołują reakcję społeczności międzynarodowej, jednak, pomimo nacisków, talibowie konsekwentnie odmawiają przyznania kobietom podstawowych praw, co prowadzi do głębokiego kryzysu humanitarnego i społecznego w kraju.


svaboda.org, amu.tv, bbc, polskieradio24.pl/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej