Wszystkich Świętych. Jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt
Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Przypomina ona, że każdy wierny ma powołanie do świętości. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich. Znicze są symbolem pamięci, a kwiaty - bezinteresownej miłości. - Święci to ludzie rozwinęci osobowościowo, relacyjni, "normalni", to nie ma nic wspólnego z egzaltacją - mówi ksiądz Jarosław Tomaszewski.
2024-11-01, 07:50
W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.
To rozwój ludzkiej osobowości w pełni
Ksiądz Jarosław Tomaszewski z Papieskich Dzieł Misyjnych mówi Polskiemu Radiu, że to święto pokazuje ścieżkę rozwoju duchowego zapoczątkowaną przez chrzest.
- Święci to są ludzie najbardziej rozwinięci osobowościowo, bardzo naturalni, mający wielu przyjaciół, relacyjni, zdolni do pełnej relacji i z ludźmi i z Bogiem. I to jest istota pierwszego dnia listopada. Oczywiście w Polsce spędzamy ten dzień na cmentarzach, modląc się w pięknych liturgiach za zmarłych, ale pamiętajmy: to jest istota chrześcijaństwa (...) - by się w pełni rozwinąć. Życie wieczne to nie jest wypłata pana Boga za w miarę uczciwe życie, to jest pełnia rozwoju człowieka - mówi.
Podkreśla, że trzeba być "normalnym człowiekiem".
REKLAMA
- Nie kojarzmy zdobywania szczytów świętości z jakąś dziwaczną religijnością, dziwaczność religijna prowadzi do egzaltacji, podnieconego stanu ducha, który jest marnowaniem energii, wiary. Bądź naturalny tu, gdzie jesteś, gdzie jest miejsce Twojej pracy, twoi przyjaciele, twoja rodzina, twoja samotność, dni radosne i dni ciemne - mówi duchowny.
Posłuchaj
Dzień narodzin dla nieba
Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci.
REKLAMA
Posłuchaj
Wspomnienie męczenników
W IV wieku zaczęto oddawać cześć wszystkim męczennikom jednego dnia, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, na Wschodzie zaś wszyscy męczennicy byli wspominani w piątek po Wielkanoc.
Wyraźny charakter tej uroczystości nadał papież Bonifacy IV (608-615) w roku 609. Początkowo była ona obchodzona w Rzymie 13 maja. W tym dniu wspominano Matkę Bożą i wszystkich męczenników, czyli osoby, które oddały swoje życie za wiarę w Chrystusa.
W VIII w. w dniu uroczystości Wszystkich Świętych zaczęto wspominać wszystkich, którzy nie byli męczennikami, ale umarli w opinii świętości. W ten sposób powstała tradycja dnia, w którym Kościół cieszy się dostąpieniem chwały Bożej tych wszystkich, którzy oficjalnie nie zostali ogłoszeni świętymi.
REKLAMA
Obchody 1 listopada od VIII wieku
Data obchodów 1 listopada pojawiła się w roku 741, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Rzymie oratorium poświęcone różnym świętym, nie tylko męczennikom
Święto to dla całego Cesarstwa Rzymskiego ustanowił papież Grzegorz IV (827-844). W 935 r. papież Jan XI rozszerzył obchody tego święta na cały Kościół.
W uroczystość Wszystkich Świętych w liturgii śpiewa się "Litanię do wszystkich świętych", która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Tego dnia w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza, mówiący o ośmiu błogosławieństwach.
W 1970 r. mszał rzymski, czyli księga liturgiczna zawierająca teksty stałych i zmiennych części mszy św., wprowadził nową prefację, która uwypukliła treść tego święta. Czytamy w niej, że "uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół".
REKLAMA
Polacy odwiedzają cmentarze
Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.
W uroczystość Wszystkich Świętych katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.
W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1-8 listopada, można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Warunkiem uzyskania odpustu jest odwiedzenie cmentarza i wypełnienie zwykłych warunków, tj. pozostawanie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu ciężkiego, przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga" oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.
Czytaj także:
- Prognoza pogody dla grzybiarzy. Szykuje się wielkie zaskoczenie
- Nadejdzie nie tylko deszcz. Gwałtowna zmiana pogody od 1 listopada
- Powieje na Wszystkich Świętych. Miejscami nawet do 100 km/h
***
REKLAMA
IAR, PAP/in./
REKLAMA