W grudniu zmiany w TK. Poseł PiS: to naturalny moment do zakończenia sporu
2024-11-04, 10:00
- W grudniu upływa kadencja trzech sędziów Trybunału. Prezes Julia Przyłębska przestaje być sędzią czynnym Trybunału. Obecna większość może wybrać trzech sędziów, co powoduje, że radykalnie zostaje ograniczony spór, który toczył się w ostatnich latach - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość).
Na 20 listopada Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy w pełnym składzie, dotyczącej dwóch ustaw reformujących TK. Prezydent Andrzej Duda skierował te ustawy do Trybunału w początkach października w trybie kontroli prewencyjnej.
Bartłomiej Wróblewski zwrócił uwagę, że w grudniu kończy się kadencja trzech sędziów zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym, w tym prezes Julii Przyłębskiej. - PO i koalicjanci wybierają trzech sędziów, którzy zasiadają w Trybunale z ich nadania. Praktycznie biorąc, gdyby nie było emocji politycznych, ten spór, który powstał dziewięć lat temu, mógłby się zakończyć. Namawiam do tego, żeby wykorzystać ten naturalny moment końca kadencji do zakończenia tego sporu. Wtedy nie będzie potrzeba zmieniać konstytucji, nie potrzeba resetu konstytucyjnego - zauważył.
- Nawet jeżeli ktoś ma tutaj rozbieżne interpretacje prawne dotyczące tego, jak wyglądał Trybunał w poprzednich dekadach, może z tą sytuacją żyć, te dyskusje mogą się toczyć, natomiast instytucja może dalej funkcjonować. Nie wprowadzać kolejnych zmian i nie kontynuować tych sporów, tylko pozwolić instytucji normalnie funkcjonować, niczego więcej nie potrzeba - apelował poseł.
Posłuchaj
Nowa ustawa o TK zakłada, że sędziowie Trybunału będą wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kandydaci mają mieć od 40 do 70 lat i w czteroletnim okresie poprzedzającym wybór nie mogą sprawować mandatu posła, senatora lub posła do Parlamentu Europejskiego, być członkiem Rady Ministrów ani partii politycznych. Regulacja ustanawia też 14-dniowy termin odebrania ślubowania sędziowskiego przez prezydenta, liczony od dnia wyboru przez Sejm.
REKLAMA
Obie ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego razem z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej reformy TK.
Sejm przyjął obie ustawy 24 lipca, zaś 31 lipca poparł je - wraz z wprowadzonymi poprawkami - Senat. Zdecydowaną większość senackich poprawek Sejm przyjął 13 września i obie ustawy trafiły na biurko prezydenta.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 4.11.2024
Godzina: 8.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA