Reforma Trybunału Konstytucyjnego. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda skierował dwie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Chodzi ustawę z 13 września o Trybunale Konstytucyjnym i przepisy ją wprowadzające.

2024-10-07, 18:30

Reforma Trybunału Konstytucyjnego. Jest decyzja prezydenta
Reforma Trybunału Konstytucyjnego. Jest decyzja prezydenta. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kancelaria Prezydenta przekazała w poniedziałek, że regulacje ustawy, zawierające przepisy wprowadzające, prowadzą - w opinii prezydenta - do wywołania "chaosu ustrojowego i to w skali niemożliwej dzisiaj do przewidzenia".

W komunikacie podkreślono, że "kwestionowana we wniosku regulacja stwierdzająca nieważność orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i pozbawienie ich skutków prawnych oraz przepisy z nią powiązane dotyczą około 100 wyroków Trybunału".

Dodano, że "znaczna ich część dotyczy materii związanej bezpośrednio z ochroną praw i wolności człowieka i jest bardzo korzystna dla obywateli".

Prezydent: regulacje godzą w bezpieczeństwo prawne obywateli

W ocenie prezydenta, taka regulacja ustawowa "godzi w bezpieczeństwo prawne" obywateli. Andrzej Duda stwierdził, że ona "pozbawia ich wielu praw nabytych w następstwie orzecznictwa TK lub przywraca obowiązki na niekorzyść, które zostały uznane za niekonstytucyjne i wyeliminowane z systemu".

REKLAMA

Ustawa o TK. "Niespójne przepisy"

Z kolei nowa ustawa o TK zawiera przepisy, które m.in. są "niespójne z pozycją ustrojową Prezydenta RP oraz wynikającą z preambuły Konstytucji zasadą sprawności i rzetelności działania instytucji publicznych oraz zasadą proporcjonalności".

Czytaj także:

Obie ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego razem z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej reformy TK.

łl/IAR,PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej