Reforma Trybunału Konstytucyjnego. Kamila Gasiuk-Pihowicz: wykonamy pracę niezależnie od decyzji prezydenta

- Jako koalicja rządząca zobowiązaliśmy się do tego, by przywrócić praworządność w Polsce, przywrócić zapisane w konstytucji standardy ochrony praw obywatelskich. Niezależnie od decyzji prezydenta wykonamy naszą pracę dotyczącą reformy Trybunału Konstytucyjnego - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

2024-04-24, 08:51

Reforma Trybunału Konstytucyjnego. Kamila Gasiuk-Pihowicz: wykonamy pracę niezależnie od decyzji prezydenta
Kamila Gasiuk-Pihowicz: pseudoorzeczenie TK Juli Przyłębskiej ws. aborcji nie ma waloru obowiązywania. Foto: Grzegorz Czapski/Shutterstock

W Sejmie ruszają prace dotyczące zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Chodzi o dwa pierwsze projekty ustaw z tzw. czteropaku Bodnara. Celem jest odpolitycznienie TK i usprawnienie jego funkcjonowania. Pierwszy z nich to poselski projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, natomiast drugi to przepisy wprowadzające powyższą ustawę.

Projekty zakładają m.in. odsunięcie od orzekania tzw. dublerów i unieważnienie wyroków z ich udziałem, w tym ws. aborcji. -  Pseudoorzeczenie TK Juli Przyłębskiej było haniebne, wprowadziło dramatyczną sytuację kobiet w Polsce. Nie ma waloru obowiązywania, jest tzw. orzeczeniem nieistniejącym, wydanym w składzie nieznanym polskiej konstytucji. Nie ma wątpliwości, że tzw. dublerzy nie są sędziami. W świetle opinii większość ekspertów tzw. kompromis aborcyjny obowiązuje, ale wymaga to doprecyzowania ustawowego. Jest to jednym z celów zaproponowanych przez nas rozwiązań, które mają doprowadzić do ustabilizowania obrotu prawnego w Polsce. TK stoi bowiem na straży naszych praw i wolności obywatelskich zapisanych w konstytucji. Brak działającego niezależnie od władzy TK wpływa na jakość prawa, które wychodzi z parlamentu. TK jest trochę "negatywnym ustawodawcą", który wyrzuca z porządku prawnego akty niezgodne z konstytucją. Bez tego jakość prawa spada, czego byliśmy świadkami w ostatnich ośmiu latach - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz. 

Ustawa horyzontalna 

Orzeczeń TK było w sumie 85. - Ustawa przesądza, że orzeczenia TK wydane z udziałem osoby nieuprawnionej, tzw. dublerem, są nieważne i nie mają skutków prawnych. Istotne jest, że będą obowiązywać ostateczne rozstrzygnięcia, które zostaną podjęte przez sądy w indywidualnych sprawach na podstawie tych orzeczeń. Na tym polega kompromis. Chodzi o przywracanie prawa, pewność systemu prawnego i o ochronę praw jednostki. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotuje tzw. ustawę horyzontalną, która precyzyjnie zajmie się określeniem skutków prawnych w zakresie nieistniejących orzeczeń z udziałem dublerów - tłuamczyła Gasiuk-Pihowicz.

Spodziewane weto prezydenta

Proponowane rozwiązania spotkają się najpewniej z wetem prezydenta. - Jako koalicja rządząca zobowiązaliśmy się do tego, żeby przywrócić praworządność w Polsce, by przywrócić zapisane w konstytucji standardy ochrony praw obywatelskich. Niezależnie od decyzji prezydenta wykonamy naszą pracę. Przedstawimy całość wizji, stąd jest pakiet rozwiązań. Z jednej strony uchwała Sejmu, która po imieniu nazywa bezprawie, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Z drugiej strony ustawa, która wprowadza rozwiązania proobywatelskie, które odpolityczniają, zwiększają grupę osób mogących kandydować do TK o Naczelną Radę Adwokacką lub przedstawicieli radców prawnych. Proponujemy także przepisy wprowadzające, które uregulują newralgiczną kwestię funkcjonowania w pierwszych miesiącach nowej ustawy i rozwiążą kwestie orzeczeń z udziałem dublerów. Mamy plan, wiemy, co należy zrobić, żeby TK działał jako instytucja niezależna od władzy i stojąca na straży praw i wolności obywatelskich, które są zapisane w konstytucji. Co zrobi z tym prezydent, czy będzie chciał być nadal strażnikiem interesu partyjnego? To już jest jego decyzja. Wykonujemy naszą pracę, przedstawiamy kompleksowe rozwiązania, które odpowiadają na oczekiwania obywateli i są spełnieniem jednej z naszych obietnic - podsumowała posłanka KO, która w Sejmie przedstawi projekty zmian w TK.                 

REKLAMA

Posłuchaj

Kamila Gasiuk-Pihowicz gościem Karola Surówki (24 pytania - Rozmowa poranka) 16:36
+
Dodaj do playlisty

 

Projekty dwóch ustaw reformujących TK przygotował zespół ekspertów Fundacji Batorego, a poprało je 48 organizacji pozarządowych. Do Sejmu skierowali je posłowie koalicji, w środę odbędzie się ich pierwsze czytanie.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Karol Surówka

REKLAMA

Gość: Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO)

Data emisji: 24.04.2024

Godzina: 7.33

PR24/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej