Ostatnie muzeum Lenina na zachodzie zamknięte. Rosjanie wściekli

Działające od blisko 80 lat Muzeum Lenina w Tampere w niedzielę zakończyło działalność. Fińskie muzeum było ostatnią tego typu placówką w krajach zachodnich. Na ten ruch ostro odpowiedziała Federacja Rosyjska. 

2024-11-04, 05:50

Ostatnie muzeum Lenina na zachodzie zamknięte. Rosjanie wściekli
W latach 1924-1990 wyprodukowano w ZSRR i krajach satelickich niezliczone podobizny Włodzimierza Lenina (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Polskie Radio/grafika na podstawie cyfrowych zasobów Biblioteki Narodowej (Polona.pl)

W weekend (2-3 listopad 2024) wystawę przedstawiającą sylwetkę organizatora i pierwszego przywódcy totalitarnego państwa sowieckiego odwiedziło ponad tysiąc osób. W sobotę i w niedzielę w związku z zakończeniem działalności muzeum wstęp był bezpłatny.

"Rosja robi nam świetny marketing"

Na miejscu placówki powstanie muzeum stosunków wschodnich – "Nooti" (fin. nota). Według dyrektora Kalle Kallio "noty dyplomatyczne" od wschodniego sąsiada Finlandii na przestrzeni dekad miały szczególny i emocjonalny charakter.

Jak przypomniał Kallio, w tym tygodniu za wschodnią granicą się zdenerwowano i w związku z zajęciem przez fiński organ egzekucyjny kilkudziesięciu rosyjskich nieruchomości położonych na terenie Finlandii o wartości wielu milionów euro wystosowano do Helsinek aż dwa takie pisma.

REKLAMA

- Rosja robi nam świetny marketing – ocenił szef placówki, cytowany przez dziennik "Aamulehti".
Otwarcie nowego muzeum zaplanowane jest na luty przyszłego roku.

Czytaj także:

Następstwo wejścia Finlandii do NATO

Decyzję o zamknięciu Muzeum Lenina, utworzonego na początku 1946 roku, podjęto w związku z tym – jak argumentowano – że po ataku Rosji na Ukrainę zmienił się kierunek polityki zagranicznej Finlandii, a wejście kraju do NATO oraz zamknięcie wschodniej granicy w 2023 roku dowodzą, że "czasy zmieniły się radykalnie".

Nowa ekspozycja ma przekrojowo odnosić się do stosunków ze Wschodem, od rewolucji w Rosji w 1917 roku do czasów współczesnych.

REKLAMA

Muzeum Lenina w przeszłości odwiedzali przywódcy państwowi oraz ważne osobistości: "od Breżniewa po Gagarina", jak niegdyś prezentowano placówkę.

Muzeum powstało w historycznym domu robotniczym w Tampere, gdzie w 1905 roku Lenin po raz pierwszy spotkał się ze Stalinem. Po upadku ZSRR muzeum było jedyną na terenie krajów zachodnich pozostałą instytucją upamiętniającą założyciela partii bolszewickiej.

PAP/Przemysław Molik/bm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej