Dynia w lesie jest ogromnym zagrożeniem. Sprawdź, dlaczego

Niby naturalna, a jednak szkodliwa - dynia w lesie to nietypowy widok i zagrożenie. Niestety, część amatorów Halloween, zwiedziona zachętami w internecie, właśnie teraz wyrzuca te warzywa do lasu. Myślą, że robią dobrze - nic bardziej mylnego.

2024-11-04, 21:48

Dynia w lesie jest ogromnym zagrożeniem. Sprawdź, dlaczego
Dynia w lesie. Nietypowy widok, ale przede wszystkim zagrożenie dla zwierząt. Foto: shutterstock.com

Jak podkreśla Anna Choszcz-Sendrowska, rzecznika Lasów Państwowych, dynia w środowisku leśnym jest gatunkiem obcym, który może być szkodliwy dla ekosystemu i to zarówno dla samego lasu jak i zwierząt.

- Taki pokarm dla zwierząt nie jest zdrowy. Dynie, które często "znajdują się" w lesie, są od środka osmolone, opalone od różnego rodzaju świeczek, wosku, ale też bardzo mocno spleśniałe - wyjaśnia autor podcastu "Bliżej lasu" Daniel Mróz. - Taki posiłek może wręcz zaszkodzić zwierzętom zamiast im pomóc. Co więcej, podkarmianie powoduje też przyzwyczajanie zwierząt do obecności ludzi, co potem kończy się paradą dzików czy łosi w środku miasta - dodaje przyrodnik.

Posłuchaj

Dynia w lesie - nietypowy widok i zagrożenie (Jakub Witkowski/IAR) 2:40
+
Dodaj do playlisty

500 kilogramów rybich wnętrzności

- Dynie, najczęściej są wydrążone, i małe zwierzęta, na przykład nieduże sarny, mogą włożyć tam głowę i zostać uwięzione. Widziałam ostatnio jeden film w internecie, kiedy sarna nie mogła się z takiej dyni wydostać - tłumaczy Choszcz-Sendrowska. Okazuje się jednak, że nie tylko dynie są problemem w lesie.

- Zdarzyło się, że leśniczy znalazł w lesie kilka palet jajek. Chyba ktoś sobie pomyślał, że są one biodegradowalne, więc się w lesie rozłożą. Było też 500 kilogramów rybich wnętrzności - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych.

REKLAMA

To oczywiście skrajne przypadki, ale warto jednak pamiętać, że wyrzucenie choćby ogryzka, czy pestki po owocu nie pozostaje bez znaczenia. - Las to nie jest kompostownik. Nie wyrzucamy do lasu bioodpadów, bo one mogą szkodzić zarówno zwierzętom jak i roślinom - wyjaśnia Choszcz-Sendrowska.

Dlatego żelazna zasada miłośników górskich wycieczek obowiązuje także w lesie: to, co ze sobą przyniosłeś, zabierasz z powrotem.

Czytaj także:

IAR/mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej