Odszkodowania za dom. Zapadła ważna decyzja

Sąd Najwyższy zdecydował o tym, czy samo położenie nieruchomości na obszarze ograniczonego użytkowania wystarcza do uzyskania odszkodowania za zmniejszenie jej wartości. Decyzja SN dotyczy domów zlokalizowanych przy lotniskach. 

2024-11-06, 17:39

Odszkodowania za dom. Zapadła ważna decyzja
Przelot samolotu nad budynkiem mieszkalnym. Foto: Shutterstock/Vitaly Goncharov

Położenie nieruchomości na obszarze ograniczonego użytkowania wystarczy, aby otrzymać odszkodowanie za zmniejszenie jej wartości - stwierdza uchwała Sądu Najwyższego. Chodzi m.in. o domy przy lotniskach.

Odszkodowanie należy się nawet bez sprzedaży

Uchwała Sądu Najwyższego jest odpowiedzią na dotychczasową rozbieżną interpretację przepisów i sprzeczne orzecznictwo. Podjął ją skład siedmiu sędziów Izby Cywilnej pod przewodnictwem prezes Izby Joanny Misztal-Koneckiej. 

- Właścicielowi nieruchomości, której wartość zmniejszyła się na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, przysługuje odszkodowanie na podstawie artykułu 129 ust. 2 Prawa o ochronie środowiska chociażby zmniejszenie to nie miało związku z ograniczeniami wynikającymi z artykułu 135 ust. 3a tej ustawy - stwierdzono w uchwale.

Posłuchaj

Właścicielowi przysługuje odszkodowanie za zmniejszenie wartości (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Sędzia sprawozdawczyni Agnieszka Góra-Błaszczykowska podkreśliła, że za szerszym rozumieniem odpowiedzialności odszkodowawczej przemawia fakt, że naprawienie szkody wynikającej z utraty wartości rynkowej jest ogólną zasadą prawa odszkodowawczego.

REKLAMA

- Nie ma znaczenia, że utrata wartości handlowej może się w rzeczywistości nie zrealizować, gdy właściciel nie dokona zbycia nieruchomości, a wskutek przyszłych zdarzeń w przyszłości dojdzie do sytuacji, w której utrata wartości zostanie zniwelowana. Zmienność w czasie jest bowiem nieodłączną cechą każdej szkody - mówiła sędzia sprawozdawca.

Posłuchaj

Brak próby sprzedaży nieruchomości nie ma znaczenia (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

W praktyce do ustalenia, że na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania doszło do utraty wartości rynkowej nieruchomości, konieczne są wiadomości specjalne odnoszące się do funkcjonowania rynku nieruchomości. Dokonanie takiego ustalenia wymaga udziału biegłego.

- Niezależnie od oceny wartości dowodowej opinii przez sąd nie można z góry wykluczyć, że przynajmniej w niektórych przypadkach wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania rzeczywiście powoduje utratę wartości rynkowej na skutek samego zjawiska nazwanego w orzecznictwie stygmatyzacją lub skażeniem nieruchomości w świadomości potencjalnych nabywców. Na możliwość wystąpienia takiego zjawiska wskazują zasady doświadczenia życiowego - wyjaśniła sędzia Agnieszka Góra-Błaszczykowska.

Posłuchaj

Zjawisko stygmatyzacji nieruchomości (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Uchwała została podjęta przez sędziów wyłonionych w procedurach po 2017 roku.

REKLAMA

Czytaj także: 

IAR/AM/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej