Modernizacja wojska. Podpisano kolejną umowę, w tle ogromna kwota

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "podpisanie umowy na nowe wozy do wyrzutni Langusta to ważny dzień dla naszego bezpieczeństwa i gospodarki". Kontrakt z konsorcjum złożonym z polskich spółek, opiewający na 1,32 mld zł, został podpisany w piątek w siedzibie MON.

2024-11-08, 15:59

Modernizacja wojska. Podpisano kolejną umowę, w tle ogromna kwota
Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceszef MON Paweł Bejda podczas konferencji prasowej po podpisaniu umowy na wozy towarzyszące do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA. Foto: PAP/Piotr Nowak

Na konferencji prasowej, która odbyła się po podpisaniu umowy na dostarczenie wozów towarzyszących do wyrzutni rakietowych, Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że MON, dokonując kolejnych zakupów w polskich firmach zbrojeniowych, buduje polską gospodarkę.

Gospodarka i bezpieczeństwo stanowią system naczyń połączonych - podkreślił wicepremier.

Wyrzutnia LANGUSTA. Sprawdzona broń

Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że wyrzutnie WR-40 LANGUSTA, będące na wyposażeniu Wojska Polskiego od kilkunastu lat, są sprawdzone i spisują się bardzo dobrze.

- Ale żeby mogły być w pełni wykorzystywane, a ich efektywność na polu walki była w pełni wykorzystana, potrzebne są również wozy towarzyszące - opowiadał szef MON.

REKLAMA

"Ogromny kontrakt"

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że wozy będą służyły sztabom dowódców, ale również w transporcie amunicji.

Posłuchaj

MON podpisało umowę na nowe wozy towarzyszące do wyrzutni Langusta (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

- We wszystkich tych obszarach potrzebne jest zabezpieczenie transportowe - zaznaczył minister. Po chwili dodał: "To jest ogromny kontrakt - na 1,32 mld zł - dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. I cieszę się bardzo, że właśnie Polska Grupa Zbrojeniowa go realizuje".

Kto wchodzi w skład konsorcjum?

Przedmiotem umowy pomiędzy Skarbem Państwa - Agencją Uzbrojenia a konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Huta Stalowa Wola S.A. (lider), jest dostawa kilkudziesięciu wozów towarzyszących do 3-dywizjonowych modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA.

Umowa obejmuje dostawy w latach 2027-2028 między innymi wozów dowódczo-sztabowych i wozów dowodzenia, wozów amunicyjnych oraz warsztatów remontu uzbrojenia. Ponadto kontrakt zakłada dostawę pakietu logistycznego i szkoleniowego.

REKLAMA

Czytaj także:

łl/Polskie Radio, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej