"To było jakby podwodna katedra". Naukowcy odkryli największy koralowiec świata

- To odkrycie pokazuje, że jest nadzieja dla raf koralowych - powiedział specjalista biologii morskiej Eric Brown, komentując odkrycie w Pacyfiku największego na świecie koralowca. Kolonia ma ponad 30 metrów długości, a jej wiek szacuje się na od 300 do nawet 500 lat.

2024-11-14, 16:47

"To było jakby podwodna katedra". Naukowcy odkryli największy koralowiec świata
Największy na świecie koralowiec odkryto u wybrzeży Wysp Salomona. Foto: Jag_cz/ Shutterstock

Na megakoralowca, jak go nazwano, uczestnicy ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas natrafili w październiku u wybrzeży Wysp Salomona w południowo-zachodniej części Pacyfiku. To miejsce należące do obszaru nazywanego Trójkątem Koralowym, w którym występuje duża różnorodność koralowców. 

Jak opisują, z powierzchni wody nowo odkryty koralowiec wyglądał jak wrak statku. Po wykonaniu przez nich pod wodą pomiarów okazało się, że jest większy niż płetwal błękitny, największe zwierzę na Ziemi. Jego wymiary to: 34 m szerokości, 32 m długości i 5,5 m wysokości.

- To było jakby podwodna katedra - opowiada o swoich wrażeniach z odkrycia koralowca operator National Geographic Manu San Felix cytowany przez BBC. - To było bardzo emocjonujące. Poczułem ogromny szacunek przed czymś, co trwało w jednym miejscu przez setki lat - wspominał.

Nadzieja dla raf koralowych

Wymiary nowoodkrytego organizmu wskazują, że ma on co najmniej 300 lat, a niewykluczone, że powstał aż 500 lat temu. Zdaniem badaczy jest w doskonałej kondycji, na co mógł wpłynąć fakt, że znajduje się on w głębszych wodach niż inne rafy koralowe, co mogło uchronić go przed wpływem zmian klimatu.

REKLAMA

Koralowce, a więc i rafy koralowe są obecnie zagrożone przez globalne ocieplenie. Odkrycie u wybrzeży Wysp Salomona daje jednak nadzieję na ich przetrwanie i być może odtworzenie, bo tak duże organizmy mają ogromne zdolności reprodukcyjne - analizuje specjalista biologii koralowców w ekspedycji National Geographic Eric Brown.

- Chociaż pobliskie płytkie rafy uległy degradacji z powodu cieplejszego morza, widok tej dużej, zdrowej oazy koralowej na nieco głębszych wodach napawa nadzieją - podkreślił.

Wielka kolonia żyjących stworzeń

Nowo odkryty koralowiec należy do rodzaju twardego koralowca nazywanego Pavona clavus lub koralem łopatkowym, ze względu na swoje kolumny, które przypominają ramiona. Jest on jest zbiorowiskiem wielu połączonych ze sobą małych organizmów, które razem tworzą jedną kolonię.

Niektóre koralowce obrastają twardym, zewnętrznym szkieletem, a gdy zbierze się ich dostatecznie dużo, powstaje rafa koralowa. Twory te stanowią potem schronienie dla małych ryb i wielu innych morskich stworzeń. Są też atrakcją turystyczną napędzającą gospodarkę wielu regionów świata.

REKLAMA

Duma narodowa Wysp Salomona

Na trwającym szczycie klimatycznym COP29 w Azerbejdżanie minister klimatu Wysp Salomona, Trevor Manemahaga podkreślił, że jego kraj jest dumny z tego odkrycia. - Chcemy, aby świat wiedział, że to wyjątkowe miejsce i należy je chronić - powiedział.

Czytaj także: 

Dodał, że Wyspy Salomona gospodarczo polegają głównie na zasobach morskich, więc koralowce są dla nich bardzo ważne. Manemahaga zaznaczył, że większe wsparcie międzynarodowe pomogłoby krajowi stworzyć więcej różnicowych miejsc pracy, co wpłynęłoby na zmniejszenie liczby osób pracujących w branżach narażających na zniszczenie koralowce.

Koralowce zagrożone wyginięciem

Z raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody wynika, że 44 proc. koralowców żyjących w ciepłych wodach jest zagrożonych wyginięciem. Oznacza to wzrost o jedną trzecią od czasu ostatniej oceny gatunku w 2008 roku - przypomina BBC. 

bbc.com, abc.net.au, iar/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej