Choroba onkologiczna a bezpłodność. Co wtedy można zrobić?

 - Rak to nie wyrok, wczesne wykrycie choroby daje nawet 80 procentowe szanse powrotu do zdrowia. Ale ta choroba ma negatywny wpływ także na zdolność do posiadania potomstwa. Dlatego trzeba ten fakt uwzględniać, wybierając skuteczną terapię - powiedzieli w Polskim Radiu 24: Grzegorz Ziółkowski, ginekolog-położnik, specjalista ginekologii onkologicznej oraz dr Patrycja Sodowska, ginekolog-położnik, specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. 

2024-11-15, 20:00

Choroba onkologiczna a bezpłodność. Co wtedy można zrobić?
Wybór terapii może mieć wpływ na zdolność pacjentki do późniejszego zajścia w ciążę.Foto: wedmoments.stock/Shutterstock.com

Płodność u pacjentów onkologicznych to skomplikowany problem. W świecie medycznym opracowano już wiele możliwości terapeutyczne zachowania płodności u osób zmagających się z choroba onkologiczną. 

Doktor Patrycja Sodowska wyjaśniła, że jest wiele chorób, w tym także autoimmunologicznych, które negatywnie wpływają na jajniki, co utrudnia zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Chodzi np. o choroby tarczycy, choroby zapalenia jelit, łuszczyca, bielactwo. Dodatkowym problemem mogą być choroby na tle genetyczne np. przedwczesna menopauza u matki lub babki mogą sygnalizować problemem z zachodzeniem w ciążę. 

Posłuchaj

Grzegorz Ziółkowski, ginekolog-położnik, specjalista ginekologii onkologicznej oraz dr Patrycja Sodowska, ginekolog-położnik, specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości gośćmi Polskiego Radia 24 ( audycja "samo zdrowie") 25:01
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Pacjentki walczące z chorobą nowotworową mają dużą szansę, aby zostać matkami. Dotyczy to także ojców, którym z uwagi na tę chorobę można zamrozić plemniki. A wtedy zostaną później rodzicami - powiedział Grzegorz Ziółkowski.

Ale jego zdaniem dość często lekarze koncentrują się tylko na samym leczeniu raka i zapominają o tym wątku, a to jest ważnym czynnikiem mobilizującym pacjentów do walki z chorobą. Wiele sposobów leczenia ma bezpośredni wpływ na późniejszą zdolność do prokreacji. Ale to także zależy do dofinansowania przez NFZ tego typu metod leczniczych. 


***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gość: Grzegorz Ziółkowski, ginekolog-położnik, specjalista ginekologii onkologicznej oraz dr Patrycja Sodowska, ginekolog-położnik, specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. 
Data emisji: 15.11.2024
Godzina emisji: 19.33


PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej