Rewolucja w walce z rakiem jajnika. Polacy opracowali nowy lek
Szczecińscy naukowcy opracowali nową metodę leczenia raka jajnika. Przygotowano nowatorski preparat, który dostarczany jest bezpośrednio do komórek rakowych. Pierwsze badania w leczeniu zwierząt już przyniosły sukcesy.
2024-11-26, 13:40
- To jest leczenie celowane bez skutków ubocznych, które towarzyszą obecnym metodom leczenie - mówi Emilia Kujawa rzecznik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Badania prowadzone są we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie.
Jak mówi odpowiedzialna za projekt na ZUT dr inż. Agnieszka Piegat, nowy preparat opiera się na przełomowej metodzie dostarczania leków bezpośrednio do komórek rakowych, co ma skuteczniej pomóc chorym.
Aktywne nanocząsteczki
- W przypadku raka jajnika, komórki nowotworowe mają tendencję do rozprzestrzeniania się w obrębie jamy brzusznej. Co istotne, te komórki wytwarzają wokół siebie substancje zwane mucynami – białka, które tworzą osłonę śluzową wokół komórek rakowych. Zdrowe komórki jamy brzusznej nie wydzielają mucyn, co umożliwia nowym nanocząstkom celowanie wyłącznie w komórki rakowe poprzez rozpoznawanie tych białek – tłumaczy pomysłodawczyni badań.
REKLAMA
Posłuchaj
Obecnie na rynku dostępne są leki przeciwnowotworowe, które działają na zasadzie wprowadzania ich do krwioobiegu lub bezpośrednio do jamy otrzewnej. Niestety, atakują one również zdrowe komórki, co prowadzi do wielu skutków ubocznych. Terapie celowane - precyzyjnie skoncentrowane na komórkach rakowych - są wciąż głównie w fazie badań przedklinicznych.
Zahamowanie wzrostu guzów
Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z powodzeniem zakończyli testy na chorych zwierzętach. Wyniki są bardzo obiecujące. - Obserwujemy zahamowanie wzrostu guzów oraz lepszą ogólną kondycję zwierząt poddanych terapii w porównaniu z tradycyjnym podawaniem leku. Aktualnie analizuje się, jak leki rozprzestrzeniają się w organizmie oraz jak leczenie wpływa m.in. na organy wewnętrzne czy florę jelitową – zdradza dr inż. Piegat.
- Nie masz czasu na regularne ćwiczenia? Mamy dobrą wiadomość
- 1000 dni bez cukru to klucz do zdrowia. Tak twierdzą naukowcy
- Uwaga na światło. Potwierdzono, że wiąże się z nim ryzyko przedwczesnej śmierci
pg/ZUT/iar
REKLAMA