Nie kupujmy rzeczy, których nie potrzebujemy. To ratunek dla planety

- Nasze dążenie do blichtru, luksusu, pokazywanego w serialach lub magazynach mody, to pogoń za światem nierealnym. Naśladując te wzory masowo kupujemy rzeczy niepotrzebne, często tandetne, które potem trafiają do śmieci i trwale szkodzą środowisku - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Zgliczyńska z Fundacji Mody Cyrkularnej i Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

2024-11-27, 19:45

Nie kupujmy rzeczy, których nie potrzebujemy. To ratunek dla planety
Moda coraz częściej wykorzystuje plastik co szkodzi środowisku.Foto: shutterstock/popovartem.com

Święty plastik. Pod koniec wakacji mamy szkolny szał zakupowy, potem następuje zalew plastikowych gadżetów związanych z Halloween i już trwa przedświąteczne szaleństwo zakupowe. Sklepy zalewają ozdoby świąteczne: bombki, krasnale, mikołaje, lampki i tysiące świecidełek. Co sezon pojawiają się nowe mody na kolory i fasony, a następnie wszystko, co niemodne, po sezonie ląduje w koszu.

Ozdoby choinkowe kosztują bardzo wiele nasze środowisko

- Koszt społeczny i środowiskowy, związany z produkcją ozdób choinkowych w krajach biednego Południa, jest niedoceniany. Jutro, 28 listopada, w Raciążu pokażemy w ramach kampanii społecznej "ludzką stronę t-shirta". Razem z koleżankami z Fundacji Mody Cyrkularnej, chcemy pokazać na przykładzie typowego podkoszulka co się z nim dzieje, zanim trafi do sklepu. Widać wyraźny podział świata na kraje, gdzie go kupią i kraje, gdzie zostanie wyprodukowany. Jego produkcja kosztuje 1 dolara, ale w Etiopii pracownik zatrudniony przy jego produkcji, dostanie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 24 dolarów - mówiła Agata Zgliczyńska.

Posłuchaj

Agata Zgliczyńska z Fundacji Mody Cyrkularnej i Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste gościem Polskiego Radia 24 ( audycja "Zmiana klimatu") 22:45
+
Dodaj do playlisty

W opinii ekspertki światowy biznes kompletnie bez opamiętania wyciska z nas pieniądze, przy każdej nadarzającej się okazji. Ale to, co nam sprzedaje, to w większości przypadków mocno promowane produkty, które najczęściej mają cechy rzeczy jednorazowego użytku, a ponieważ są tandetnie zrobione, dlatego szybko się ich pozbywamy. Kosztem środowiska. 

Plastik trafia do naszego ciała

- Namawiam np. do robienia swetrów na drutach, bo ich tak łatwo nie wyrzucimy, ponieważ ktoś je dla nas zrobił. Chodzi o pokazanie, że kiedyś pewne czynności łączyły ludzi, zwłaszcza rodziny. Warto wrócić do wspólnego, rodzinnego tworzenia ozdób choinkowych np. z papieru i ze słomy. To daje wszystkich wielką radość i jednoczy rodziny. Zjadamy tygodniowo - powodu zanieczyszczenia środowiska - plastik potrzebny do produkcji jednej karty płatniczej. Chodzi o mikro plastik, który z tych wszystkich wyrzuconych do śmieci rzeczy oraz prania poliestrowych ubrań trafia potem do ziemi, do rzek, do mórz i potem z jedzeniem do naszego organizmu. Trzeba o tym pamiętać - apelowała Agata Zgliczyńska. 

REKLAMA

 

***

Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Agata Zgliczyńska z Fundacji  Mody Cyrkularnej i Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
Data emisji: 27.11.2024
Godzina emisji: 19.06


PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej