Jak zużytkować gumę z opon? Polska firma znalazła na to sposób

- Opracowaliśmy technologię, jako pierwsza firma na świecie wykorzystania gumy z opon i plastiku z odpadów, na elastomery plastyczne - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Pokwicka-Croucher, prezeska i założycielka firmy Ecopolplast, która opracowała i wprowadziła na rynek cyrkularne TPE, wykonane w stu procentach z materiałów pochodzących z recyklingu.

2024-11-26, 19:45

Jak zużytkować gumę z opon? Polska firma znalazła na to sposób
Unia Europejska chce., aby do roku 2030 aż 70 procent odpadów można było wykorzystać do produkcji nowych towarów.Foto: Shutterstock/Juice Flair

W gospodarce cyrkularnej nie istnieje słowo odpad - wszystkie surowce są cenne. Recykling plastiku i gumy staje się koniecznością. Roczna ilość plastiku wyrzucanego na całym świecie wystarczyłaby, aby przykryć całą Szwajcarię na wysokość 3 metrów, a roczne odpady z opon samochodowych mogłyby stworzyć most do Księżyca!

Posłuchaj

Katarzyna Pokwicka-Croucher gościem Marty Hoppe (Zmiana klimatu) 22:10
+
Dodaj do playlisty

Co można zrobić?

Proponowana w krajach zachodniej Europy tzw. gospodarka cyrkularna, jest alternatywą dla typowego modelu konsumpcji: "weź, wytwórz, wyrzuć". Ona zamyka cykl życia produktów, ograniczając odpady i emisję CO2, przy jednoczesnym wykorzystaniu surowców wtórnych.

To podejście staje się nieodzowną strategią firm w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Chodzi o zmniejszenie ilości odpadów oraz minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, przy jednoczesnym wykorzystaniu surowców wtórnych i redukcji emisji CO2. 

REKLAMA

- Problemem z recyklingiem opon jest to, że guma pozyskana w ten sposób nie ma wielu zastosowań. Na pewno nie jest ich spalanie. Dla kontrastu większość rodzajów plastiku nadaje się do przerobienia na surowce wtórne. Ale tylko 9-10 procent wyrzucanego w Europie plastiku, zostaje potem ponownie przetworzone. Choć jest coraz więcej takich technologii. Guma z opon ma specyficzną strukturę, dlatego tak trudno ją ponownie wykorzystać. Ale nam się udało znaleźć sposób na wykorzystanie gumy z opon oraz plastiku  - tłumaczyła Katarzyna Pokwicka-Croucher. 

Ecoplastomer

W opinii gościa audycji rozwiązaniem wielu problemów jest Ecoplastomer - to nowa, opracowana w jej firmie metoda. To taki uelastyczniony plastik, chodzi o jego wzmocnienie przez dodane elastomery plastyczne, które nadają  iększą wytrzymałość na zginanie. 

- Jesteśmy jedyną firmą ma świecie, która produkuje elastomery plastyczne z opadów z gumy. Technologia, którą stosujemy powoduje, że ten materiał jest o wiele łatwiejszy potem do ponownego wykorzystania niż typowy plastik, bo nie traci swoich właściwości nawet w pięciu następujących po sobie procesach produkcyjnych. To duży krok do produkcji typu obiegu zamkniętego, tak przerobiony plastik przez 25 lat nie trafi ponownie na wysypisko.  - mówiła Katarzyna Pokwicka-Croucher.

REKLAMA

***

Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Katarzyna Pokwicka - Croucher, prezeska i założycielka firmy Ecopolplast
Data emisji: 26.11.2024
Godzina emisji: 19.06


PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej