Pracownicy seksualni zyskują umowy o pracę i świadczenia. Nowe prawo w Belgii
Pracownicy seksualni w Belgii uzyskali prawa pracownicze równe tym w innych zawodach. Wprowadzona ustawa jest następstwem decyzji z 2022 r. o dekryminalizacji pracy seksualnej.
2024-12-03, 12:33
Zgodnie z nowymi przepisami w Belgii, które właśnie weszły w życie, pracownicy seksualni skorzystają teraz z formalnych umów o pracę. Zmianą jest też wprowadzenie ochrony prawnej i świadczeń, podobnych do tych, jakie mają inni pracownicy.
Urlopy i emerytury
Jak podał Euronews, prawo ma na celu zwalczanie nadużyć i wykorzystywania w branży, zapewniając pracownikom seksualnym dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego, płatnego urlopu, zasiłków macierzyńskich, zasiłków dla bezrobotnych i emerytur. Ustanawia również zasady dotyczące godzin pracy, wynagrodzenia i środków bezpieczeństwa.
Pracodawcy muszą teraz uzyskać zezwolenie, przestrzegać ścisłych zasad bezpieczeństwa i spełniać wymagania dotyczące przeszłości, w tym nie być skazanym za napaść na tle seksualnym lub handel ludźmi. Muszą zapewnić czystą pościel, prezerwatywy i produkty higieniczne oraz zainstalować przyciski alarmowe w miejscach pracy.
Szczegółowe zapisy
Chociaż niektóre kraje, takie jak Niemcy czy Holandia, zalegalizowały pracę seksualną, żaden z nich nie wdrożył tak kompleksowej ochrony pracy, jak Belgia.
REKLAMA
Jednak niektórzy krytycy twierdzą, że prawo nie może rozwiązać w pełni problemu związanego z pracą seksualną osób nieposiadających dokumentów.
- Coraz więcej przypadków przemocy wobec kobiet. To problem, który przestał być ukrywany
- Co zrobić, aby skutecznie chronić kobiety przed przemocą seksualną?
pg/pap
REKLAMA