W czwartek zbierze się Rada Mediów Narodowych. Wiadomo, jakie może podjąć decyzje

Rada Mediów Narodowych zbierze się w nowym składzie. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio, jej posiedzenie zwołano na 12 grudnia na godzinę 15.00. Jedną z pierwszych decyzji ma być wybór nowego przewodniczącego.

Michał Fabisiak

Michał Fabisiak

2024-12-10, 20:00

W czwartek zbierze się Rada Mediów Narodowych. Wiadomo, jakie może podjąć decyzje
Rada Mediów Narodowych wybierze nowego przewodniczącego. Foto: Pawel Wodzynski/East News

Najbliższe posiedzenie Rady Mediów Narodowych zwoła, otworzy i przynajmniej do czasu wyboru nowego przewodniczącego, poprowadzi marszałek Sejmu. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że dojdzie do tego w najbliższy czwartek o godzinie 15.00, a więc tuż po powrocie Szymona Hołowni z wizyty, którą rozpoczyna we wtorek w Finlandii. 

Wybiorą nowego przewodniczącego

Jedną z pierwszych decyzji Rady Mediów Narodowych ma być wybór nowego przewodniczącego. Na tym stanowisku jest wakat od października, kiedy ze stanowiska odwołany został dotychczasowy przewodniczący Krzysztof Czabański. W jego miejsce w skład Rady powołany został w ubiegłym tygodniu poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król. 

Z informacji portalu polskieradio24.pl wynika, że na pierwszym posiedzeniu "mogą zostać uporządkowane pewne kwestie personalne". Chodzi między innymi o uregulowanie sytuacji poprzednich prezesów mediów publicznych, którzy uważają, że nie zostali odwołani z tych funkcji. Na pierwszym posiedzeniu Rada ma również omówić plan prac na przyszłość.

Rządzący chcą zlikwidować RMN

Koalicja rządowa podtrzymuje, że jest za likwidację tego organu i przekazaniu jego kompetencji w sprawie wyboru władz mediów publicznych do organu konstytucyjnego, którym jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Takie zapisy mają znaleźć się w nowej ustawie medialnej, nad którą pracuje ministerstwo kultury. Projekt ten trafi do Sejmu dopiero po wyborach prezydenckich. Koalicja rządowa liczy na to, że nowy prezydent będzie zainteresowany przyjęciem tego aktu prawnego, obecnemu zarzuca brak chęci do współpracy w tym temacie. 

REKLAMA

Zwołanie posiedzenia Rady Mediów Narodowych nie będzie miało wpływu na stan likwidacji, w jakim od roku znajdują się media publiczne. - To decyzja ministerstwa kultury i tylko ono może ją cofnąć. Myślę, że jako Rada będziemy namawiać do tego, żeby tak się stało - mówi portalowi polskieradio24.pl jeden z członków RMN z koalicji rządowej. - Obecna sytuacja nie służy dziennikarzom mediów publicznych, docierają do mnie sygnały, że ich pracownicy mają problemy chociażby z uzyskaniem kredytów w bankach - dodaje.

PiS wskazuje na bezprawne działania

Prawo i Sprawiedliwość krytykuje decyzję o odwołaniu Krzysztofa Czabańskiego i powołanie w jego miejsce Wojciech Króla. Partia ta uważa, że dymisja dotychczasowego przewodniczącego była bezprawna. Członkowie tej partii z ramienia PiS nie zamierzają jednak bojkotować prac nowej RMN. 

- Myślę, że będziemy brać udział w jej posiedzeniach, żeby wiedzieć chociażby co Rada zamierza - mówi portalowi polskieradio24.pl Piotr Babinetz z Prawa i Sprawiedliwości. Oprócz niego z ramienia PiS w Radzie zasiada jeszcze Joanna Lichocka. Ponadto w jej skład wchodzą Wojciech Król z KO oraz związani z Lewicą Marek Rutka i Robert Kwiatkowski.

Czytaj także:

polskieradio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej