Krzysztof Czabański odwołany z Rady Mediów Narodowych. Sejm zdecydował

Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z funkcji przewodniczącego Rady Mediów Narodowych. Za głosowało 257 posłów, przeciwko było 183.

2024-10-11, 12:00

Krzysztof Czabański odwołany z Rady Mediów Narodowych. Sejm zdecydował
Krzysztof Czabański. Foto: PAP/Kalbar

Główny zarzut wobec niego to łączenie funkcji, których łączyć jako szef Rady Mediów Narodowych nie mógł, bo zakazuje tego artykuł 5. ustawy o Radzie.

Czabański odwołany z RMN. Augustyn: naruszył zakaz 

Podczas debaty nad wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Czabańskiego przedstawicielka wnioskodawców Urszula Augustyn przypomniała, że jako przewodniczący Rady Mediów Narodowych naruszył on zakaz łączenia funkcji szefa tego gremium z uczestniczeniem - jak odnotowano we wniosku - "w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej lub producentem radiowym i telewizyjnym".

Augustyn zaznaczyła, że zasiadając w radzie Instytutu Lecha Kaczyńskiego, Czabański ma pośredni wpływ na spółki zależne od tego instytutu, jak Srebrna, Srebrna Media oraz Geranium, a także Słowo Niezależne oraz Telewizja Republika.

REKLAMA


Posłuchaj

Urszula Augustyn o odwołaniu Krzysztofa Czabańskiego z funkcji szefa Rady Mediów Narodowych (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Wniosek posłów pozytywnie zaopiniowała komisja kultury i środków przekazu, a jej przedstawiciel Maciej Wróbel z Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że w ocenie niezależnych ekspertów Krzysztof Czabański nie ma prawa zasiadać w Radzie.

Lichocka: pretekst do przejęcia RMN

Z taką oceną nie zgodzili się posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Podczas debaty posłanka tego ugrupowania Joanna Lichocka mówiła, że odwołanie to pretekst koalicji rządzącej, by przejąć większość w Radzie Mediów Narodowych.


Posłuchaj

Joanna Lichocka o odwołaniu Krzysztofa Czabańskiego z funkcji szefa Rady Mediów Narodowych (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Z kolei pełnomocnik Krzysztofa Czabańskiego mecenas Bogdan Borkowski stwierdził, że zarzuty oraz ekspertyzy, na które powołują się posłowie wnioskodawcy, nie mają nic wspólnego z jego mocodawcą.

Czytaj także:

IAR/łl/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej