Świrski przed Trybunałem Stanu? "Porządkowanie KRRiT jest niezbędne"

2024-10-10, 19:22

- Zdecydowanie warto przywrócić prawa i obowiązki KRRiT, która nie funkcjonuje teraz w taki sposób, do jakiego została powołana - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Leo (Polska 2050), członkini sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu zawiera trzy grupy zarzutów. Pierwsza dotyczy wstrzymywania wypłaty środków abonamentowych dla mediów publicznych przez szefa KRRiT Macieja Świrskiego. We wniosku wskazano również na politykę prowadzoną przez Macieja Świrskiego wobec mediów prywatnych, w tym kary dla TVN. Trzecia grupa zarzutów dotyczy niewypełniania przez Macieja Świrskiego obowiązków przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Aleksandra Leo mówiła o konieczności uregulowania kwestii działania KRRiT. - Mam tu na myśli prezesa Świrskiego, który od stycznia tego roku nie przekazuje wpłat z abonamentu. To jest jego obowiązek, pan Świrski łamie tutaj konstytucję i ustawę o KRRiT. Dalsze porządkowanie KRRiT jest niezbędne - oceniła.

Posłuchaj

Aleksandra Leo o wniosku o odwołanie szefa Rady Mediów Narodowych (Rozmowa Polskiego Radia 24) 14:45
+
Dodaj do playlisty

Wniosek o odwołanie szefa Rady Mediów Narodowych 

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego. Jutro rano posłowie na sali plenarnej odbędą w tej sprawie debatę, a potem zagłosują nad wnioskiem.

Aleksandra Leo podkreślał, że wniosek o odwołanie pana Czabańskiego został poparty bardzo solidną argumentacją. - Nie sposób przejść koło niej obojętnie […]. Pan Czabański jest zaangażowany w działalność Instytutu Lecha Kaczyńskiego, jest członkiem rady tego instytutu, który ma wpływ na działalność spółek na rynku mediów - wyjaśniała.

REKLAMA

Nowa ustawa medialna

Aleksandra Leo mówiła także o pracach nad nową ustawą medialną. Jak zaznaczyła, trudno liczyć na podpisanie jej przez prezydenta Andrzej Dudę. - Jest wiele ustaw, i to nie tylko dotyczących praworządności czy zmian w mediach, które nie zostały podpisane przez pana prezydenta. Jest bardzo dużo ustaw, które odsyła albo których nie podpisuje. Z tą ustawą również będziemy musieli poczekać na zmianę prezydenta, ale to kwestia miesięcy - stwierdziła.

Zobacz także:

***

Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Przemysław Szubartowicz
Gość: Aleksandra Leo (Polska 2050), członkini sejmowej komisji kultury i środków przekazu
Data emisji: 10.10.2024
Godzina emisji: 17.33

PR24/ka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej