Świrski broni się przed Trybunałem Stanu. "Też pojedzie na Węgry?"

- Wcześniej czy później przewodniczący KRRiT Maciej Świrski trafi przed komisję odpowiedzialności konstytucyjnej. Ta procedura ruszy. Daniel Obajtek też swojego czasu nagle wyjechał na wycieczkę na Węgry - mówił w Polskim Radiu 24 szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Adamowicz.

2024-10-10, 11:44

Świrski broni się przed Trybunałem Stanu. "Też pojedzie na Węgry?"
Adamowicz: nie będziemy uprzedzać przewodniczącego Świrskiego, w jaki sposób i kiedy otrzyma pisma procesowe. Foto: Wojciech Olkuśnik/East New

Jeszcze pod koniec września do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej trafił wniosek o postawienie przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Jednak próby dostarczenia Świrskiemu pisma w tej sprawie zakończyły niepowodzeniem. Przyjęcia wniosku od pracownika Sejmu miało odmówić biuro podawcze KRRiT.

Gość Polskiego Radia 24 zapewnił, że na tym się nie skończy. - Działamy. Nie będziemy jednak uprzedzać przewodniczącego Świrskiego, w jaki sposób i kiedy otrzyma pisma procesowe. Dowiedzieliśmy się, że w KRRiT jest de facto zakaz przyjmowania korespondencji sejmowej. To są metody rodem z PRL, coś nieprawdopodobnego, żeby zachowywał się w ten sposób pracownik instytucji publicznej - powiedział Piotr Adamowicz.

Posłuchaj

Piotr Adamowicz gościem Rocha Kowalskiego (24 pytania - Rozmowa poranka) 16:59
+
Dodaj do playlisty

Nieodbieranie korespondencji będzie oznaczało przedłużenie się procedury. - Wcześniej czy później Maciej Świrski trafi przed Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Ta procedura ruszy. Daniel Obajtek też swojego czasu nagle wyjechał na wycieczkę na Węgry. Inny przedstawiciel byłego obozu rządzącego znajduje się podobno gdzieś w Ameryce Południowej, ktoś inny w Wielkiej Brytanii. Może Maciej Świrski też uda się na Węgry? - zastanawiał się Adamowicz.

Wystawne życie Świrskiego

Z ustaleń portalu onet.pl wynika, że Maciej Świrski w latach 2017-2022, zatrudniony w Polskiej Fundacji Narodowej, korzystając ze służbowej karty, wydał blisko pół miliona złotych m.in. na loty klasą biznes, noclegi w hotelach, zakupy elektroniki, drogie kolacje.

REKLAMA

Szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu nie wykluczył, że powinna się tym zająć Najwyższa Izba Kontroli. - Nie wiem tylko, czy posiada moce przerobowe. Warto się tej sprawie przyjrzeć pod względem formalno-prawnym. Czy opisy faktur i zleceń mają ręce i nogi? Klucz doboru ludzi zajmujących się mediami publicznymi był polityczny. Maciej Świrski przedstawiał się jako talib PiS. Doszło do skrajnego upolitycznienia KRRiT - podsumował Adamowicz.

Trybunał Stanu dla Świrskiego

W maju grupa 185 posłów złożyła wstępny wniosek o postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Wnioskodawcy zarzucają szefowi KRRiT naruszenia w trzech różnych segmentach: blokowania około 300 mln zł z abonamentu dla publicznych radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych (TVN, TVN 24, Radia Tok FM, Radia Zet), a także niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Piotr Adamowicz
Data emisji: 10.10.2024
Godzina: 8.33

REKLAMA

PR24

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej